Kikia: Jemi bërë gazi i botës duke pajtuar politikën shqiptare...T'i drejtohemi 'Venecias' edhe nëse na bllokohet trafiku në Tiranë!

Referuar sulmeve të presidentit Ilir Meta ndaj ambasadorëve dhe reagimeve të ardhura nga Departamenti Amerikan i Shtetit dhe Bashkimi Evropian, në "Pa Protokoll" gazetarja Edlira Gjoni mbajti të njëjtin qëndrim si zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijancic, se këto deklarata janë të papranueshme. Analisti Mentor Kikia tha se është faji i vendit tonë që diplomatëve i ka dhënë 'superfuqi' mbi ato që ata kanë detyrë dhe tashmë që nuk ja kanë më nevojën, i sulmojnë.

Edlira Gjoni: Kjo histori ka disa armë. Unë jam dakord me praninë e ndërkombëtarëve, jemi duke folur për një reformë që është nxitur prej tyre. Por interesi i vendeve partnere nuk është më ai që ka qenë më parë, dhe këtë është duke shfrytëzuar presidenti për të akumuluar kapital politik. Si kreu i shtetit, nuk pranohet, nuk mund të flasësh me këtë gjuhë si kreu i shtetit. Zonja Kocijancic kishte të drejtë kur tha që janë të papranueshme këto deklarata.

Mentor Kikia: Po të hapen letrat dhe kamerat këtu ka 10 vjet për të qeshur me politikën shqiptare, jemi bërë gazi i botës, për të pajtuar politikën shqiptare. Në çdo shtet potent të BE ka ndonjë politikan që ka shërbyer si ndërmjetës për të paqtuar politikanët shqiptarë. Tani i kemi zënë derën Komisionit të Venecias, rrezik dhe kur të bllokohet trafiku në Tiranë duhet t'i drejtohemi Venecias nga të kalojmë. Nuk i kërkojmë llogari njerëzve që votojnë por ambasadorëve. Nëse do të kishim pushtet ambasadori do rrinte aty dhe do përgjigjej për të mbrojtur interesat e vendit të vet në një vend tjetër. Këtu ambasadorët e huaj janë bashkëqeverisës, që i vëmë ne në krye të tribunës. Tani që nuk na duhen i quajmë grup i strukturuar diplomatik. Nuk është faji i atyre, është faji jonë që i kërkojmë për çdo gjë. Cdo sherr ordiner që ndodh në politikën shqiptare shkojnë edhe përplasen në derën e ambasadës amerikane. 

Por ndryshe mendoi zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi i cili vlerësoi rolin e ambasadorëve në rolin e zgjidhjes së ngërçeve politike në Shqipëri.


Lajmi kryesor:

Meta kërkon referendum/ Kikia në Report Tv: Tashmë betejë gladiatorësh, do thyhen koka! Koçi: Presidenti, i menderosur! (VIDEO)


G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po zbatohen masat anti-COVID në zonat bregdetare?×

Lajmi i fundit

John

Inspektoi punimet në bypass-in e Vlorës, Balluku: Po punohet me ritëm të lartë