Kili, përleshje të reja para ndërtesës së qeverisë, digjen hotele dhe qendra tregtare

Kili, përleshje të reja para ndërtesës së qeverisë, digjen hotele dhe qendra tregtare

Dhjetë ditë pas fillimit të protestave, rrugët e qendrës së kryeqytetit Santiago janë përsëri nën zjarr.

Protestuesit e dhunshëm i kanë vënë zjarrin disa hoteleve dhe qëndrave tregtare duke i plaçkitur.

Rrugët janë të bllokuara nga barrikadat dhe nuk kanë rreshtur përleshjet me policinë.

Presidenti Piñera shpalli gjendjen e jashtëzakonshme duke thënë se ‘vendi është në luftë’, por më vonë u detyruar ta tërheq.

Ai ka njoftuar riorganizim në qeveri dhe shkarkimin e tetë ministrave, masa këto të pamjaftueshme për protestuesit të cilët tani kërkojnë edhe largmin e presidentit.

Protestat që filllimisht nisën për të kundërshtuar rritjen e çmimit të biletave të metrosë, shpejt u shndërruan të dhunshme edhe për shkak të metodave brutale të përdorura nga policia.

Protestuesit akuzojnë këtë të fundit se ka ushtruar tortura dhe dhunë seksuale në dhomat e izolimit.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ndërpritet me vendim gjykate shqyrtimi nga eksperti i pavarur i dokumenteve të marra në Mar-a-Lago

Ndërpritet me vendim gjykate shqyrtimi nga eksperti i pavarur i dokumenteve të marra në Mar-a-Lago