Kim Kardashian akuzohet për mashtrim në lidhje me kriptomonedhat

Kim Kardashian akuzohet për mashtrim në lidhje me kriptomonedhat

Kim Kardashian

Kim Kardashian dhe Floyd Mayweather janë paditur se kanë mashtruar investitorët kur promovojnë një kriptomonedhë pak të njohur të quajtur “EthereumMax” tek miliona ndjekësit e tyre në mediat sociale.

Një padi kolektive e kaluar në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Qarkun Qendror të Kalifornisë akuzon “EthereumMax” dhe promovuesit e tij të famshëm se punojnë së bashku për të fryrë artificialisht çmimin e tokenit duke bërë “deklarata të rreme ose mashtruese” në postimet e mediave sociale.

Kardashian bëri bujë vitin e kaluar kur bëri një postim në Instagram duke promovuar “EthereumMax”. “A jeni të interesuar në kripto??” ka shkruar Kardashian. “Kjo nuk është këshillë financiare, por për të ndarë atë që miqtë e mi sapo më thanë në lidhje me tokenin Ethereum Max!”

Postimi i Kim Kardashian

Kardashian përfshiu hashtag #ad në mesazh, duke sugjeruar se ajo ishte paguar për ta promovuar atë. Nuk është e qartë se sa është paguar Kardashian nga EthereumMax, megjithëse vlerësimet e kanë vendosur tarifën e saj për postim të sponsorizuar në Instagram në intervalin prej 500,000 deri në 1 milion dollarë.

Mayweather promovoi EthereumMax në një konferencë të madhe Bitcoin në Miami, dhe më pas u përshëndet nga skena. Mayweather nuk duket të ketë zbuluar pagesën për promovimin e tij të shenjës, thuhet në padi.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Pogradec, dyfishohet tarifa e pastrimit për bizneset! Këshilli bashkiak voton paketën fiskale për vitin 2024

Pogradec, dyfishohet tarifa e pastrimit për bizneset! Këshilli bashkiak voton paketën fiskale për vitin 2024