Kina paralajmëron “operacione ushtarake” në Tajvan, për shkak të vizitës së Nancy Pelosit

Kina paralajmëron “operacione ushtarake” në Tajvan, për shkak të vizitës së Nancy Pelosit

Nancy Pelosi në Tajvan

Ushtria kineze është vënë në gatishmëri të lartë dhe do të nisë “operacione të posaçme ushtarake” në përgjigje të vizitës në Tajvan të kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi, të martën.

Kështu deklaroi mbrëmjen e 2 gushtit Ministria kineze e Mbrojtjes.

Në një njoftim të paralel, Komanda Lindore e Ushtrisë Popullore të Kinës, tha se do të mbajë operacione të përbashkëta ushtarake afër Tajvanit mbrëmjen e të martës.

Stërvitjet ushtarake do të përfshijnë stërvitje ajrore dhe detare në veri, juglindje dhe juglindje të Tajvanit.

Ministria kineze e Mbrojtjes nuk dha detaje se çfarë do të përfshijnë operacionet ushtarake, ose nëse ishin të ndara nga stërvitjet e paralajmëruara nga Komanda Lindore.

Pelosi me të mbërritur në Tajvan, tha se solidariteti i SHBA-së me popullin tajvanez është më i rëndësishëm se kurrë më parë.

Vizita e saj ka rritur tensionet midis Pekinit dhe Uashingtonit, teksa Kina ka thënë se vizita e Pelosit “cenon seriozisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës”.

Po ashtu, më 2 gusht, autoritetet e mbrojtjes në Tajvan, njoftuan se 21 avionë luftarakë kinezë kanë fluturuar mbi Tajvan.


Lajmi kryesor:

Nancy Pelosi mbërrin në Tajvan, pavarësisht tensioneve me Kinën


D.GJ/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Minxhozi: Mos gërmoni, këtu s’ka asnjë thesar!

Minxhozi: Mos gërmoni, këtu s’ka asnjë thesar!