Kina shpall bashkëpunimin energjetik me Rusinë

Kina shpall bashkëpunimin energjetik me Rusinë

1669732595_xi.PNG

Kina deklaroi se është e gatshme të krijojë një bashkëpunim më të ngushtë me Rusinë në çështjet e energjisë për të garantuar sigurinë globale të energjisë.

Presidenti Xi Jinping e bëri njoftimin pikërisht në kohën kur grupi i kombeve G7 përgatitet të vendosë masa të reja mbi eksportet e naftës të Rusisë, raportojnë mediat e huaja.

Në një mesazh për forumin e katërt energjetik Kinë-Rusi, Xi Jinping tha:

"Kina është e gatshme të punojë me Rusinë për të krijuar një partneritet më të ngushtë energjetik, për të promovuar zhvillimin e energjisë së pastër dhe të gjelbër dhe për të ruajtur së bashku sigurinë ndërkombëtare të energjisë dhe stabilitetin e zinxhirëve të furnizimit të industrisë”.

Deklarata mund të përfaqësojë një zhgënjim për ata që kanë shpresa se Kina mund të kërkojë të distancohet nga pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin.

Megjithatë, është e mundur që vërejtjet janë kryesisht simbolike dhe nuk pasqyrojnë ndonjë zhvillim të rëndësishëm në marrëdhëniet midis vendeve aleate.


Lajmi kryesor:

Lufta, Kievi: 84 raketa ruse po hyjnë nga Deti i Zi në Mesdhe! Senati tërheq amendamentin që zgjati dërgesën e armëve në Kiev me një vit


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Kryetari i një bashkie në Ekuador vritet një ditë pasi fitoi zgjedhjet në qytetin ku kandidoi

Kryetari i një bashkie në Ekuador vritet një ditë pasi fitoi zgjedhjet në qytetin ku kandidoi