Kinë, miratohet ligji për fëmijën e
dytë, norma e parë kundër dhunës

Kinë, miratohet ligji për fëmijën e<br />dytë, norma e parë kundër dhunës
Janari i vitit të ardhshëm do ti japë fund në Kinë, pas 35 vitesh epokës së familjeve me një fëmijë.

Asambleja kombëtare popullore miratoi ligjin që lejon çiftet të kenë dy fëmijë, një ligj ky që pritej në fakt të aprovohej që prej tetorit.

Vec kësa kësaj, Pekini aprovoi edhe normën e parë në Kinë kundër dhunës brenda familjes, duke i dhënë kështu mbrojtje ligjore viktimave të abuzimit bashkëshortor, që tradicionalisht kanë qëndruar në heshtje.

Norma e re i përkufizon ligjërisht dhunë brenda familjes, atë fizike, apo verbale dhe kufizimin e lirive dhe lehtëson procedurat për marrjen e urdhrit të mbrojtjes.

Ndërkohë një tjetër risi, është edhe aprovimi i një ligji specifik anti terrorizëm, që deri dje përfshihej tek krimet e procedurës penale.


Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)
 

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve