Kishin shkëputur marrëdhëniet pas masakrës në Bucha, Putin uron Macron për rizgjedhjen e tij si president i Francës

Kishin shkëputur marrëdhëniet pas masakrës në Bucha, Putin uron Macron për rizgjedhjen e tij si president i Francës

Vladimir Putin dhe Emmanuel Macron

Pavarësisht luftës dhe telefonatave të fundit të stuhishme mes tyre, Vladimir Putin ka uruar Emmanuel Macron për rizgjedhjen e tij në krye të presidencës së Francës. Lajmin se Putin uroi Macron e ka bërë me dije Kremlini.

Pas masakrës së përgjakshme në Bucha që shokoi botën, shumë liderë evropian dhe jo vetëm e kanë cilësuar Putin një “kriminel lufte”, mes të cilëve edhe Macron.

Kujtojmë se ditën e djeshme presidenti francez Emmanuel Macron mundi rivalen e tij të ekstremit të djathtë Marine Le Pen të dielën me një diferencë të madhe votash.

Macron dhe Le Pen kaluan në balotazh pasi përfunduan në vendin e parë dhe të dytë, respektivisht, midis 12 kandidatëve që garuan në raundin e parë më 10 prill. Formacioni i raundit të dytë ishte një përsëritje e balotazhit presidencial të vitit 2017, kur Macron, atëherë një i sapofutur në politikë, mposhti Le Pen.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Humb jetën në moshën 98-vjeçare Presidenti i parë i Republikës italiane

Humb jetën në moshën 98-vjeçare Presidenti i parë i Republikës italiane