Kitara e Prince mund të shitet në ankand për 600 mijë dollarë

Kitara e Prince mund të shitet në ankand për 600 mijë dollarë

Kitara e Prince

Fama e muzikantëve të mëdhenj që kanë lënë gjurmë të forta në art, bënë që gjithçka ata kanë veshur apo përdorur, të vlerësohet me çmime marramendëse. Së shpejti do të dalë në ankand një nga kitarat e muzikantit Prince, dhe sipas parashikuesve, ajo pritet të vlerësohet më shumë se 600 mijë dollarë, dhe ndoshta do të jetë kitara më e shtrenjtë e Prince.

Një nga kitarat e Prince, të përdorura nga muzikanti në kulmin e artit të tij në vitet ’80 dhe ’90, do të dalë në ankand dhe mund të kushtojë 400 deri në 600 mijë dollarë. Por kitara Cloud 3, mund të vlerësohet më shumë, dhe mund të jetë kitara më e shtrenjtë e Prince që shitet në ankand. Kitara aktuale më e shitur 700 mijë dollarë në 2017, që i përket artistit shtatë herë fitues të Grammy është një Cloud ngjyrë blu. Të tjera para saj janë shitur në kohë të ndryshme.

Tani shtëpia e ankandeve Julien’s, në Kaliforni, ka verifikuar origjinën e kitarës duke kryer një skanim CT dhe duke intervistuar Dave Rusan, lutierin pas krijimit të saj. Mbetet plotësisht i luajtshëm dhe mbart një certifikatë autenticiteti.

 “Julien’s Auctions ka hedhur themelet për kthimin e kitarës Cloud 3, e ilustruar nga angazhimi ynë i gjatë për të nderuar trashëgiminë e tij,” tha David Goodman, shefi ekzekutiv i shtëpisë së ankandeve.

“Kompania jonë i qëndron me krenari historisë sonë të provuar në gjetjen dhe prezantimin e instrumenteve me rëndësi të pashembullt historike, dhe Cloud 3 e Prince, tani i bashkohet kësaj kategorie të vlerësuar’, shton Goodman.

Gjithashtu në podium do të jenë vegla muzikore, të artistëve të tjerë të medhenj; Bod Dylan, Robbie Robertson, Steve Jones etj. Cloud 3 i Prince, do t’i bashkohet turneut të shpallur më parë të ekspozitës së ankandit në Muzeun e Famës dhe Muzikantëve në Nashville nga 15-18 maj. Më pas ekspozita, do të shkojë në New York përpara ankandit më 29-30 maj, në kafenenë Hard Rock në Times Square.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?