Klitschko: Kievi rrezikohet nga një apokalips si në filmat e Hollivudit

Klitschko: Kievi rrezikohet nga një apokalips si në filmat e Hollivudit

1670503949_kli.PNG

Kryetari i Bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, ka paralajmëruar se Kievi është i rrezikuar nga një apokalips, nëse vazhdojnë bombardimet ruse kundër infrastrukturës civile, raportojnë mediat e huaja.

“Kievi mund të humbasë furnizimin me energji elektrike, ujë dhe ngrohje. Apokalipsi mund të ndodhë, si në filmat e Hollivudit. Ne po luftojmë dhe po bëjmë gjithçka që mundemi për t'u siguruar që kjo të mos ndodhë”, tha kryebashkiaku.

Sipas Klitschko, 152 banorë civilë të Kievit janë vrarë dhe 678 ndërtesa janë shkatërruar që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, por qyteti përballet me ndërprejen energjetike pasi Rusia ka goditur rregullisht rrjetin elektrik me raketa.

Gjithashtu, ish-boksieri ka siguruar se, pavarësisht rrezikut, nuk është e nevojshëm evakuimi i banorëve dhe se të gjithë duhet të jetë të përgatitur në rast se situata përkeqësohet.

Në kryeqytetin e Ukrainës, prej disa javësh kanë nisur ndërprerjet e energjisë elektrike për shkak të sulmeve ruse kundër infrastrukturës energjetike që furnizon qytetin.

“Ne po luftojmë dhe po bëjmë gjithçka për të siguruar që kjo të mos ndodhë”, tha Klitschko.

Përballë “apokalipsit” të mundshëm të paralajmëruar nga Klitschko, kryebashkiaku u ka kërkuar qytetarëve që të përgatisin furnizime emergjente me ushqim dhe ujë, si dhe të jenë gati në rast se do të jetë e nevojshme që të largohen nga qyteti.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Rusia po hedh raketa në uzinën e Zaporizhizhia! Putin: Do godasim sërish infrastrukturën


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Debati për ish-agjentin e FBI, sipas jush kush ka të drejtë?×

Lajmi i fundit

Gafa e Kumbullës i hapi rrugën eliminimit të Romës, në Itali 'kryqëzojnë' shqiptarin

Gafa e Kumbullës i hapi rrugën eliminimit të Romës, në Itali 'kryqëzojnë' shqiptarin