KLP gjen zëvendësuesin e prokurorit të shkarkuar në Mat, drejtimin e Prokurorisë së Dibrës e merr Rifat Kojku

Pas shkarkimit të Hysni Vatës si drejtues i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Mat, Këshilli i Lartë i Prokurorisë emëruar si zëvendës të tij prokurorin Abaz Muça. Ky i fundit është miratuar në këtë pozicion si i përkohshëm dhe ka marrë 8 vota pro tij. Kujtojmë se prokurori Hysni Vata është shkarkuar nga detyra nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit me datë 9 Shtator, pasi nga hetimet ka rezultuar se nga analiza financiare ai ka balancë negative dhe mungesë të burimeve të ligjshme për krijimin e pasurive.

Gjithashtu në mbledhjen e KLP  është miratuar projekt-akti pёr ndёrprerjen e caktimit tё përkohshёm tё Drejtueses sё Prokurorisë pranë Gjykatës së së Shkallës së Parë Dibёr, Esmeralda Keshi (Cami). Kjo kërkesë është miratuar me 8 vota pro ndërsa në seancë mungonin 2 anëtarët Nurihan Seiti dhe Bujar Sheshi. Në vend të Keshit me 8 vota pro është miratuar caktimi i përkohshëm të prokurorit Rifat Kojku në pozicionin e Drejtuesit të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Dibër. Esmeralda Keshi ishte një nga prokurorët që kundërshtuan vendimin e Krimeve të Rënda për transferimin e dosjes 184 në Prokurorinë e Dibrës për hetim. 

Po ashtu, në mbledhje u miratua projekt-akti i vlerësimin në kuadër të rivlerësimit kalimtar për prokurorin Brahim Dragjoshi si dhe për prokuroren Pranvera Pustina.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Një javë pas zotimit ndaj agresionit rus në Ukrainë, Ministria e Jashtme kanadeze preket nga sulmi kibernetik