Komisioni i Ekonomisë jep 'ok' për nisjen e negociatave për ndërtimin e Skavicës!  Balluku: Kontrata do nënshkruhet me dy faza

Komisioni i Ekonomisë ka miratuar projektligjin që i hap rrugën negocimit të kontratës me shoqërinë amerikane Bektel për projektimin dhe ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës. E pranishme online në komision ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku, ka shpjeguar edhe procedurën me dy faza që do të përdoret për nënshkrimin e kontratës.

“Kontrata e parë e nënshkruar mes BEKTEL dhe KESH do të përgatis terrenin përmes studimeve dhe projektimeve për të kaluar në kontratën e dytë. Pas 6 javësh BEKTEL sjellë propozimin, më pas 30 ditë për të dakordësuar kontratën. Ndërkohë që kontrata e fazës së dytë është kontrata e cila ka të bëjë me negocimin për projektin e detajuar dhe ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës në Kaskadën e Drinit nga kompania Bechtel Internacional ose kompani bija të cilat do të marrin përsipër këtë ndërtim”, u shpreh ministrja Balluku.

Faza e parë e projektit do të financohet nga KESH ndërsa për fazën e ndërtimit të HEC-it të Skavicës ende nuk është siguruar financimi.

“Këtu nuk kemi një status strategjik të investitorit pasi investimi do të bëhet përmes fondeve të vëna në dispozicion nga KESH-i për kontratën e parë dhe ndërkohë për kontratën e dytë ne po punojmë në bashkëpunim si me DFC-në ashtu edhe me Bechtel Internacional për gjetjen dhe sigurimin e financimit të huaj i cili do të vijë në formën e kredisë kështu që Bechtel-i ka formën e partnerit përsa i përket ndërtimit dhe nuk i duhet në këtë rast bazuar në ligjin shqiptar që të ketë edhe statusin e partnerit strategjik”, u shpreh Balluku.

Hidrocentrali pritet të ketë një ndikim të lartë në prodhimin e energjisë elektrike në Kaskadën e Drinit, si dhe do të ndikoj në rritjen e prodhimit të tre hidrocentraleve ekzistuese në këtë Kaskadë si dhe do shmang përmbytjet në Nënshkodër.

Në projektligj janë të listuara edhe afatet e negocimit dhe të nënshkrimit të marrëveshjes nëse propozimi dhe studimet që do të kryhen do të rezultojnë të suksesshme. Edhe pse ende nuk ka një vlerë finale për koston e projektit, sipas dy alternativa të mëparshme që qeveria kishte për Skavicën, njëra vlerë ishte 308 mln dhe tjetra 510 mln euro.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tregohuni të kujdesshëm në dashuri, çfarë thonë yjet për ju sot

Tregohuni të kujdesshëm në dashuri, çfarë thonë yjet për ju sot