Politika në fushatë, komisionet shtyjnë ligjet pas 14 majit! Mes tyre rritja e pagës së institucioneve kushtetuese! Rroga e presidentit nga 257.000 do të bëhet 425 000 lekë

Ndryshimet ligjore të propozuara nga qeveria për rritjen e pagës së Presidentit dhe institucioneve të pavarura kushtetuese është shtyrë nga komisioni i ekonomisë të diskutohet pas zgjedhjeve lokale të 14 majit.

"Deputetët të të dy krahëve më sugjeruan se do bëjnë propozime. Unë si kam parë ende të zbardhura, por i gjej të arsyeshme. I propozoj kolegëve shtyrjen. Unë mendoj se pr/ligji kërkon një vlerësim edhe më të thellë. Do ju vendosim në dijeni për këto shqetësime. Unë propozoj pra të shtyhet diskutimi, për të marrë kohën e mjaftueshme për ta diskutuar më në thellësi", tha Shalsi.

Draft ligji parashikon që rroga e presidentit të rritet nga 257 000 lekë në 425 000 lekë në muaj duke ndikuar në vendosjen e hierarkisë së pagave për institucionet e tjera të pavarura. Përfitojnë rreth 25 funksionarë të cilët pagën e kanë të lidhur me atë të Presidentit dhe efekti financiar nga kjo skemë e re përllogaritet 20-30 milion lekë.

Projektligji vë në zbatim vendimit nr. 35/2022, të Gjykatës Kushtetuese për rregullimin e raportit të pagave të titullarëve dhe të anëtarëve të organeve kolegjiale, institucioneve të pavarura kushtetuese dhe për të gjithë nëpunësit e administratës publike.

Po ashtu, Komisioni Ekonomisë shtyu edhe projektligjin për “statusin e gjyqtarit”, i cili parashikonte ndryshime të pagës për funksionet gjyqësore dhe të prokurorisë, ku rritja do të llogaritet koeficient 0.36 me pagën e Presidentit të Republikës.

A.M./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE