Komisioni i OKB-së: Ndikimi i luftës është shkatërrues për fëmijët

Komisioni i OKB-së: Ndikimi i luftës është shkatërrues për fëmijët

1670070914_okb.PNG

Komisioni i Pavarur Ndërkombëtar i Kombeve të Bashkuara për hetimin e krimeve të luftës ruse tha se ndikimi i luftës mbi fëmijët ukrainas ishte shkatërrues.

Ata nënvizuan kërcënimet gjithnjë në rritje ndaj të drejtave dhe jetëve të fëmijëve, raportojnë mediat e huaja.

Në fund të hetimit të tij, Komisioni i Kombeve të Bashkuara, i përbërë nga Eric Mese nga Norvegjia, Jasminka Dzumhur nga Bosnja dhe Hercegovina dhe Pablo de Greiff nga Kolumbia, theksoi se shkatërrimi i shkollave ndikon në disponueshmërinë e arsimit, duke përfshirë zonat e papunë të Rajonet Kharkiv dhe Kherson.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Kievi: Është bombarduar klinika e kancerit në Kherson! Moska: S’pranojmë çmimin tavan të naftës


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

VIDEO rrëqethëse! Nëna nën rrënojat e tërmetit sjell në jetë foshnjën, por vetë vdes! Qytetari merr të sapolindurin në duar

VIDEO rrëqethëse! Nëna nën rrënojat e tërmetit sjell në jetë foshnjën, por vetë vdes! Qytetari merr të sapolindurin në duar