Konsumoni këto ushqime nëse keni probleme me pagjumësinë

Konsumoni këto ushqime nëse keni probleme me pagjumësinë

Foto Ilustruese

Në periudha të ndryshme të jetës njerëz të ndryshëm vuajnë nga pagjumësia. Në raste të tjera i zë gjumi me vështirësi. Mirëpo ndojëherë disa ushqime ndikojnë shumë edhe në nivelin e stresit në trupin tuaj dhe rrjedhimisht nuk keni gjumë. Për ta shmangur këtë mundohuni të konsumoni sa më shumë herbale të freskëta. Ndihmojnë shumë në mbajtjen stabël të tensionit, pasi ky i fundit nëse nuk është në rregull e pengon shumë ardhjen e gjumit.

Kini parasysh të konsumoni: bukë, makarona, oriz kaf, pulë, gjel deti, peshk, gjalpë kikiriku, arra, bajame, stika, qumësht.

Këto ushqime rrisin nivelin e serotoninës, ju qetsojnë shumë trupin dhe gjumi do të ishte më i lehtë për tu arritur. Shmangni ushqimet e skuqura dhe ato me yndyrë të tepërt. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS