Konsumoni këto ushqime nëse keni probleme me pagjumësinë

Foto Ilustruese

Në periudha të ndryshme të jetës njerëz të ndryshëm vuajnë nga pagjumësia. Në raste të tjera i zë gjumi me vështirësi. Mirëpo ndojëherë disa ushqime ndikojnë shumë edhe në nivelin e stresit në trupin tuaj dhe rrjedhimisht nuk keni gjumë. Për ta shmangur këtë mundohuni të konsumoni sa më shumë herbale të freskëta. Ndihmojnë shumë në mbajtjen stabël të tensionit, pasi ky i fundit nëse nuk është në rregull e pengon shumë ardhjen e gjumit.

Kini parasysh të konsumoni: bukë, makarona, oriz kaf, pulë, gjel deti, peshk, gjalpë kikiriku, arra, bajame, stika, qumësht.

Këto ushqime rrisin nivelin e serotoninës, ju qetsojnë shumë trupin dhe gjumi do të ishte më i lehtë për tu arritur. Shmangni ushqimet e skuqura dhe ato me yndyrë të tepërt. 

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Berisha i cilësoi shpifje dosjet për ‘Non Grata’, Kim e prerë: SHBA serioze në luftën me korrupsionin, me Shqipërinë edhe përtej 30 viteve të ardhshme