POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kupola e PD të enjten në prokurori/ Basha, Bardhi e Ristani në pyetje për kontratat lobuese

Lulzim Basha, Gazmend Bardhi, Ilir Dervishi dhe Arben Ristani pritet të paraqiten ditën e enjte pas orës 10 në prokurorinë e Tiranës, ku do japin shpjegime lidhur me tre kontratat e lobimit që kanë lidhur me kompani amerikane.

Thirja e tyre në prokurori vjen në një kohë kur në adresë të akuzës së kryeqytetit kanë mbërritur letërporositë nga SHBA dhe Skocia, për disa transaksione bankare. Në prag të fushatës elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit 2017, Partia Demokratike e udhëhequr nga Lulzim Basha lidhi dy kontrata me lobistin e saj në Uashington, “Stonington Strategies”, në mënyrë që të siguronte takime të nivelit të lartë me administratën e Presidentit Donald Trump.

Por dy vite pas këtyre kontratave, Lulzim Bashës, do i duhet të japë llogari në prokurori para zgjedhjeve lokale që pritet të zhvillohen në qershor të 2019. Më 14 nëntor 2017, “Stonington Strategies” raportoi në Departamentin e Drejtësisë se ka marrë dy pagesa nga Partia Demokratike me vlerë totale 525 mijë USD dhe një pagesë të tretë nga “Biniatta Trade LP” në vlerën e 150 mijë USD. Asnjëra prej këtyre pagesave nuk rezulton e deklaruar në raportin financiar të dorëzuar nga PD në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për zgjedhjet e 25 qershorit, çka ngre dyshime serioze për origjinën e parave.

Gjithashtu, mbetet e paqartë se cila është marrëdhënia mes Partisë Demokratike dhe kompanisë “Biniatta Trade LP,” e cila është në pronësi të një zinxhiri kompanish të regjistruara në Belizë- nje shtet i Amerikës Qendrore i njohur si parajsë fiskale. Përveç dy kontratave të lidhura me “Stonington Strategies,” gjatë të njëjtës peridhë PD ka lidhur edhe një kontratë me kompaninë lobiste “Barnes and Thornburg LLP” në fillim të prillit me vlerë 150 mijë USD. Në total,shpenzimet e Partisë Demokratike për lobistët në Uashington për peridhën mars- qershor kapin vlerën e 825 mijë USD- më e lartë se të ardhurat totale që Partia Demokratike deklaroi në KQZ.

G.M./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Honglsteri: 20/03/2019 20:07

    Fyrat te urryera surrat bythpulash

    Përgjigju
  • USA: 20/03/2019 15:22

    TE TRE KETA MONSTRAT JAN TE INKRIMINUAR TU HIDHEN HEKURAT PLERAVE

    Përgjigju