Bie numri i viktimave nga COVID në vend, në 24 orët e fundit humbin jetën 2 persona! Regjistrohen 100 raste të reja infeksioni

Foto ilustruese

2 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit në vend, ndërsa janë regjistruar 100 raste të reja infeksioni. Me një njoftim për mediat, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se kanë humbur betejën me COVID19 1 qytetar nga Tirana dhe 1 qytetar nga Durrësi, të moshave 70-83 vjeç.

Rastet e reja të infeksionit janë regjistruar në: 24 raste në Tiranë, 10 raste në Korçë, 8 raste në Fier, 7 raste në Shkodër, Durrës,  6 raste në Devoll, Lezhë, 5 raste në Sarandë, 4 raste në Elbasan, Pogradec, 2 raste në Gjirokastër, Skrapar, 1 rast në Krujë, Kurbin, Kukës, Vlorë, Mirditë, Tropojë, Berat, Mallakastër, Permet, Ura Vajgurore, Dibër, Gramsh, Kuçovë, Libohovë, Patos.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 116 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 834 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 110,172 që nga fillimi i epidemisë.

Që nga fillimi i pandemisë, numri i personave të infektuar në vend ka shkuar në 131,185, ku raste aktive janë 18,617. Fatkeqësisht, 2,396 persona kanë humbur jetën.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i ka bërë edhe njëherë apel qytetarëve që të vijojnë të respektojnë masat anti-COVID si dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë.

 

Statistika (01 Maj 2021)

Raste të reja ditore        100

Të shëruar në 24 orë      834

Të shtruar në spitale      116

Humbje jete në 24 orë   2

Testime ditore                2962

 

Testime totale             638,671

Raste pozitive             131,185

Raste të shëruara       110,172

Raste Aktive                 18,617

Humbje jete                  2,396

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   15317

Fier    1150

Durrës  272

Shkodër  480

Korçë    349

Gjirokastër  265

Vlorë    256

Elbasan  134

Kukës    117

Dibër   103

Berat    97  

Lezhë   78

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Dosja e plotë e grabitjes së noterit në Sarandë/ Çfarë ndodhi më 20 tetor dhe si u zbuluan autorët! U kontrolluan dhjetëra kamera! Vetë Thoma Kaçi identifikoi njërin prej të arrestuarve