Koronavirusi, Greqia regjistron rastin e parë, në Kinë 52 viktima të reja, rritet numri i të infektuarve në Korenë e Jugut

Është konfirmuar rasti i parë me koronavirus edhe në Greqi. Lajmi bëhet i ditur nga mediet greke, të cilat shkruajnë se mostrat e një pacienti të trajtuar në Spitalin Attica kanë rezultuar pozitive me koronavirus. I infektuari është një burrë nga Pireu, ndërsa nuk jepen më shumë detaje.

Koronavirusi ngadalësohet në Kinë, por rritet në Korenë e Jugut

Në epiqendrën e virusit, në krahinën e Hubei, në Kinë janë regjistruar 52 viktima të reja, numri më i ulët i vdekjeve në tre javë, duke e rritur totalin e vdekjeve në 2.762.

Ndërkohë Brazili ka njoftuar rastin e parë te infektuar që është dhe i pari në Amerikën Latine kurse Koreja e Jugut ka njoftuar për 169 infeksione të reja për një total prej 1146 personash kurse numri i viktimave është rritur në 11.

Ky është niveli më i lartë i të infektuarve në botë jashtë Kinës kontinentale, ku epidemia Covid-19 filloi në muajin dhjetor. Ndërkohë, virusi vazhdon të përhapet jashtë Kinës, ku deri tani është i pranishëm në 37 vende. Iraku, Afganistani, Kuvajti, Oman dhe Bahreini kanë njoftuar rastet e para.

Me Pekinin gati një qytet fantazmë, partnerët tregtarë të Kinës janë gjithnjë e më të shqetësuar për ndërprerjen e zinxhirëve të furnizimit për shkak të koronavirusit. Në fakt, në vitet e fundit, Kina është bërë më pak e varur ekonomikisht nga pjesa tjetër e botës. Por pjesa tjetër e botës është bërë gjithnjë e më shumë e varur nga Kina, eksportuesi më i madh, i ndjekur nga Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara.

Nderkohë mbi 80% e kompanive të huaja janë rikthyer në punë në Shanghai kurse autoritetet kineze kanë premtuar financim dhe ndihmë për bizneset për tu rikthyer në ekonominë e dytë më të madhe në botë.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi 12 viktima në Itali/ Infektohen të miturit, shërohet gruaja në Romë! Conte: Jo panik! Di Maio kundër lajmeve të rreme (VIDEO)


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju ka ndihmuar bashkia në zonën ku jetoni për të përballuar emergjencën e krijuar nga koronavirusi?