Koronavirusi-Itali, Mjekët e familjes do përdorin ilaçe anti AIDS në trajtimin e pacientëve me Covid-19. Me rrezik përdorimi i Clorochinës

Drejtori i Agjencisë Italiane të Ilaçeve, Nicola Magrini ka deklaruar se së shpejti mjekët e familjes do kenë lejen që, për trajtimin e pacientëve me Covid-19 mund të përdorin ilaçe anti AIDS. Magrini gjithashtu tërhoqi vëmendjen se trajtimi me ilaçe të tjerë siç është ilaçi kundër malarjes, clorochina ka rreziqe dhe se është e domosdoshme të kihet kujdes përdorimi i tij në masë të madhe.

Magrini e quajti koronavirusin "një virus të keq por jo një virus shumë të keq, sepse Sars dhe Mers kishin një vdekshmëri shumë më të lartë. Ky është më serioz, si profil, sesa gripi sezonal, por nuk është virusi që të na terrorizojë".  Ai tha gjithashtu se: Procesi i zbulimit dhe vlefshmërisë së një ilaçi është i gjatë, të paktën dy vjet. Ekzistojnë disa prova që po kryen mbi disa ilaçe ekzistues dhe të njohur.

Një dritë e re shprese për luftën kundër koronavirusit vjen edhe nga Japonia, ku tashmë është provuar një ilaç, i cili mendohet se jep rezultate kundër pandemisë. Ilaçi tregtohet nën emrin komercial Avigan, me emërtimin shkencor Faripiravir, dhe konsiderohet si një mjet anti-virus farmaceutik, që po përdoret kundër formave të reja të viruseve gripale, të panjohura më parë. Avigan ka nisur tashmë të testohet edhe në disa spitale në Itali te pacientët e infektuar nga koronavirusi.

Disa ditë më parë Presidenti i SHBA, Donald Trump dha një shpresë të mirë për të gjithë të prekurit nga koronavirusi, kur ai deklaroi se një kombinim ilaçesh konkretisht 'hydroxychloroquine & azithromycin' janë efektive dhe se ky ilaç do të ndryshojë të gjithë historinë e mjekësisë.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve në 24 orët e fundit në Itali, ulet i të shëruarve! Mbi 1 mijë viktima në SHBA! Mbi 4000 vdekje në Spanjë


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ Aksident i trefishtë në hyrje të Tiranës! Makina përmbyset frikshëm