Korrupsion në AMA për favorizimin e TV kabllore, dosja kalon në SPAK

Dosja me 8 persona të proceduar, të cilët janë pronarë të televizioneve kabllore dhe anëtarë të Autoritetit të Mediave Audiovizive do hetohet nga prokuroria e posaçme SPAK. Vendimi për transferimin e dosjes është marrë nga prokuroria e Elbasanit, e cila urdhëroi që kjo çështje të hetohet dhe gjykohet nga SPAK-u, pasi zyrtarët personat akuzohen për korrupsion aktiv dhe pasiv.

Suela Musta anëtare e Autoritetit të Mediave Audiovizive, dhe dy ish-anëtarë të këtij institucioni Izmir Hajdari dhe Andrea Nathanaili, dyshohet se janë përfshirë në veprime korruptive, ku kundrejt pagesave monetare kanë favorizuar paligjshmërinë e dy televizioneve kabllore në Elbasan dhe Tropojë.

Në një rast personat e mësipërm dyshohet se kanë marrë 4 milion lekë të vjetra për të favorizuar Tv Kabllor “Brado” në Elbasan, ndërkohë që janë vënë nën presin të vazhdueshëm nga pronarët e këtij TV, me qëllim që të ndikonin për mos vendosjen e një gjobe. Në këtë dosje hetimore, janë arrestuar nga prokuroria dhe më pas liruar nga gjykata e Apelit Durrës, Bledar Karaj përfaqësues i “Tv Brado” në Bradashesh, Adem Boriçi pronari i “TV Brado”, Andrea Nathanaili ish-këshilltar i AMA-s, Suela Musta anëtare e AMA-s, Izmir Hajdari ish-inspektor i AMA-s, Dritan Drazhi dhe Shkëlqim Sula. Të gjithë këta persona tashmë janë duke u hetuar nga prokurori Sotir Kllapi. 

Persona të proceduar

1.    Bledar Karaj,  39 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan - Përfaqësues i TV kabllor "Brado" në Bradashesh

2.    Adem Boriçi, 61  vjeç,  lindur e banues në Elbasan - pronari i i televizionit privat kabllor "Brado" me frekuencë në Bradashesh/ Licencën e ka marrë në vitin 2011.

3.    Andrea Nathanaili, 67 vjeç, lindur Sarandë dhe banues në Tiranë - Ish-Këshilltar në AMA

4.    Suela Musta 40 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë - Anëtare e Autoritetit të Medias Audivizive

5.    Izmir Hajdari,  51 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë - Gazetar dhe ish-inspektor i AMA

6.    Artan Drazhi,  34 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan,

7.    Shkëlqim Sula, 38 vjeç, lindur dhe banues në Labinot Mal-Elbasan.

8.    Ervin Tahiri, 40 vjeç, lindur dhe banues në Tropojë - Pronar i  TV kabllor “Tata Junior”

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Beteja për FSHF-në, a duhet të vijojë Armand Duka të drejtojë futbollin në vend?×

Lajmi i fundit

John

Temperatura nga -15°C deri në 8°C, parashikimi i motit sot, ja çfarë pritet të ndodhë pasdite