‘Kosova është zemra e Serbisë’, Federata e Tenisit të Kosovës i përgjigjet gjestit provokativ të tenistit serb: Po nxit tensione mes dy vendeve

‘Kosova është zemra e Serbisë’, Federata e Tenisit të Kosovës i përgjigjet gjestit provokativ të tenistit serb: Po nxit tensione mes dy vendeve

Federata e Tenisit të Kosovës ka reaguar pas gjestit provokativ të tenistit serb Novak Djokovic, i cili në përfundim të ndeshjes në French Open, shkroi në ekranin e kamerës “Kosova është zemra e Serbisë! Ndaleni dhunën”.

Pas këtij gjesti ka ardhur edhe reagimi nga presidenti i Federatës së Tenisit të Kosovës, Jeton Hadërgjonaj, i cili në një deklaratë zyrtare thotë se mesazhi ‘Kosova është zemra e Serbisë’ nxit tension mes Serbisë dhe Kosovës, mes të cilave dy ditët e fundit ka pasur goxha tension.

“Komentet e bëra nga Novak Djokovic në fund të ndeshjes së Roland Garros ndaj Aleksandar Kovacevicit, deklaratat e tij në konferencën për shtyp pas ndeshjes dhe postimi i tij në Instagram përfaqësojnë një seri të thellë për keqardhje. Novak Djokovic ishte tashmë autor i veprimeve të ngjashme në të kaluarën. Pavarësisht një mesazhi të përgjithshëm kundër dhunës, deklarata “Kosova është zemra e Serbisë” dhe deklaratat e mëtejshme pas ndeshjes, bërë nga një personazh i tillë publik, me rastin e një ngjarjeje mbarë botërorë si ajo French Open, rezultojnë drejtpërdrejt në ngritjen e nivelit të tensionit mes të dyjave shteteve, Serbisë dhe Kosovës.

Federata e Tenisit e Kosovës vazhdon të rekomandojë fuqishëm sportistët dhe njerëzit e sportit të punojnë për paqen dhe të përmbahen nga keqpërdorimi i pozicionit të tyre në sport për qëllime politike”, shkruhet në komunikatë.  

Kjo nuk është hera e parë që Djokovic përkrah gjëra të tilla që janë kundër Kosovës, e që pothuajse në çdo ndeshje sportive shfaqen nga tifozët serb.

Mesazhi i Djokovic

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • e drejta: 31/05/2023 10:00

    BASTARDET KANE FYTYRE ME TE HAJRIT SE KY SEPSE TE PAKTEN NUK JANE KRIMINELE DHE HAJDUTE SI TE GJITHE SERBET..

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Tentoi të vriste pronarin e një hoteli një vit më parë, lirohet reperi ‘Vinzi’! Pjesë e bandës së drogës në Londër

Tentoi të vriste pronarin e një hoteli një vit më parë, lirohet reperi ‘Vinzi’! Pjesë e bandës së drogës në Londër