Kosovë​: 197 të infektuar dhe 3 viktima me Covid-19 në 24 orë

Foto ilustruese

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka bërë të ditur që 3 persona kanë humbur jetën 24 orët e fundit si pasojë e Covid-19, duke çuar në 669 numrin e viktimave nga fillimi i pandemisë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 197 raste të​ reja me koronavirus,  në 1,018 testet e realizuara,  duke çuar në 18,345  numrin e të prekurve nga Covid-19.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 92 raste, komuna Fushë Kosovë 17 raste, komuna Gjilan 17 raste, komuna Gjakovë 14 raste, komuna Pejë 14 raste, komuna Ferizaj 13 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Klinë 4 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Obiliq 3 raste, komuna Istog 2 raste, komuna e Lipjan 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Shtime dhe Viti.

Ministri i Shëndetësisë në Qeverinë e Kosovës, Armend Zemaj dhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, kanë kërkuar nga qytetarët që të kenë më shumë disiplinë në respektimin e masave kundër COVID-19, që të përjashtohet mundësia e karantinës.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga 1 dhjetori mësimi i kombinuar në klasa dhe online, ju duket vendim i drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

U vra në Ekuador/ Adriatik Tresa u kap në Angli, Shqipëria i bllokoi rreth 170 mijë dollarë, vilën në Baldushk dhe kompaninë 'Odiseja Travel & Tours'