Komisioni për parandalimin e krizave i Bundestagut: Nga vakumi përfitojnë Rusia, Kina dhe Turqia

Delegacioni i deputetëve gjermanë nga komisioni për Parandalimin e Krizave zhvilluan këto ditë vizita në Kosovë e Serbi. 

Ata biseduan me përfaqësues dhe njerëz nga organizata, parti politike, persona vendimmarrës, si dhe me shoqërinë civile, për të kontribuar dhe ndihmuar në shmangien dhe rritjen e tensioneve mes dy vendeve.

Deputeti gjerman Ottomar von Holtz tha se “ka një pjesë të madhe të popullsisë, sidomos gjeneratat e reja, që janë të lodhur me retorikën e vjetër të luftës. Ata dëshirojnë që, në vend se të ndiqet kjo logjikë e luftës dhe të vazhdojnë të jenë të ngrira marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë, do të ishte më mirë që të shikohet e ardhmja dhe t'i kushtohet vëmendje nevojave personale të tyre dhe stabilitetit”.

Delegacioni i deputetëve gjermanë ka biseduar edhe me liderin e Vetëvendosjes Albin Kurti dhe me kandidaten e LDK për kryeministre Vjosa Osmani dhe janë shprehur se ata e kanë një ide të qartë se si mund t'i zgjidhin problemet e Kosovës, problemet e brendshme dhe të drejtësisë.

Shpresa jonë, - tha Holtz, është që përmes këtyre proceseve do të mund të shohim një çtensionim të situatës së përgjithshme. Ne - tha ai, do bisedojmë me qeverinë federale për të bërë çdo përpjekje në mënyrë që të shmanget krijimi i çdo vakumi, që do të mund ta shfrytëzonin Rusia, Kina apo Turqia.

I.C./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Lufta nuk është lojë, o komandant!