Zgjedhjet e pjesshme, KQZ regjistron edhe dhjetë kandidatët e tjerë për 6 marsin, askush me probleme

Zgjedhjet e pjesshme, KQZ regjistron edhe dhjetë kandidatët e tjerë për 6 marsin, askush me probleme

Pamje nga mbledhja e sotme e KQZ

Komisioni Qëndror Zgjedhor regjistroi sot edhe dhjetë kandidatët e tjerë të tre subjekteve dhe koalicioneve politike që do të garojnë në gjashtë bashkitë e vendit. Pas shqyrtimit të dokumentacionit, anëtarët e KQZ-së kanë votuar pro miratimit të listës së kandidatëve. Zgjedhjet e pjeshme lokale do të zhvillohen më 6 mars në bashkitë Shkodër, Dibër, Durrës, Vorë, Rrogozhinë dhe Lushnjë.

Në këto zgjedhje do të marrin pjesë edhe gjashtë kandidatë që mbështetet nga grupimi Berisha. Dekreti për të zhvilluar zgjedhjet e pjeshme vendore u mor nga Presidenti Ilir Meta pasi Gjykata Kushtetuese vendosi që t'i konsiderojë të ligjshme zgjedhjet lokale të vitit 2019.

Partia Socisliaste ka vendosur që në tre bashkitë e madha Shkodër, Durrës dhe Lushnje të përfaqësohet nga femra. Në Shkodër kandidatja Majlinda Angoni deri pak kohë më parë mbante detyrën e Prefektes së Qarkut, ndërsa në Durrës dhe Lushnjë i është bësuar dy nënkryetareve aktuale, përkatësisht Emiriana Sako dhe Eriselda Sefa.

Më poshtë kandidatët që u regjistruan sot nga KQZ

Partia Socialiste

Shkodër - Majlinda Angoni

Lushnjë – Eriselda Sefa

Durrës – Emiriana Sako

Partia Demokratike

Lushnjë – Indrit Sefa

Shkodër- Xhemal Bushati

Durrës – Luan Hoti

Koalicioni Shtëpia e Lirisë

Durrës - Ardian Muka

Lushnjë - Elton Ilir Bano

Shkodër - Bardh Spahia

Partia e Lëvizja e Re

Durrës – Jonid Nano

20 kandidatë do të jenë në garë për zgjedhjet e 6 marsit që do të mbahen në 6 bashki të vendit. Nga 11 parti të regjistruara, vetëm 4 subjekte çojnë kandidatë. Zgjedhjet e pjesshme vendore do të zhvillohen për bashkitë Shkodër, Durrës, Dibër, Rrogozhinë, Vorë dhe Lushnjë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë