KQZ-ja s’i jep PD-së listën e votuesve, Skënderi: Janë të dhëna sensitive, shkelet Kushtetuta

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk do t'i vendosë në dispozicion Partisë Demokratike listën me personat që kanë votuar në datën 30 Qershor për zgjedhjet lokale. Anëtari i KQZ-së, Bledar Skënderi në një prononcim për mediat u shpreh se lista e zgjedhësve që kanë votuar është sensitive dhe nuk mund të jepet, me përjashtim të rasteve kur e kërkon prokuroria me vendim gjykate.

"Shumica e kërkesave të PD-së janë të paarsyeshme, pasi të gjitha rezultatet janë të hedhur në faqen e KQZ. Lista e pjesëmarrjes në votime? PD-ja ka kërkuar listën e printuar për cdo qendër votimi, por nuk i bëjmë ne, por Gjendja Civile. Ju mendoni se ka shprehur gabim  kërkesën, pasi ka dashur të kërkojë listën e atyre që votuan....

Unë mendoj që këto të dhëna janë me karakter personal. Ne nuk hapim kutitë pa proces ankimor dhe të tilla historikisht vetëm kur i ka kërkuar prokuroria me vendim gjykate i janë vendosur në dispozicion. Janë të dhëna sensitive, PD-ja do të zbulojë vullnetin e shqiptarëve, por është shkelje Kushtetuese, ti thuash opinionit kush ka votuar apo jo" tha ai.

Kështu përsëritet historia por me kahe të kundërta, pasi njëlloj KQZ-ja veproi edhe gjatë qeverisjes së Berishës me kërkesën e PS, pas zgjedhjeve te vitit 2009.  PD-ja depozitoi kërkesën për materialet zgjedhore për të vërtetuar sipas asaj akuzat që ngriti kundër shumicës për rritje fiktive te pjesëmarrjes.

/r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të kërkohet certifikata e vaksinimit për tu futur në bare e restorante?

Komento

Komente

 • redi: 12/07/2019 20:26

  KQZ veproi drejte per kerkesen e PD . Presionet qe u bene diten e votimeve , filmimet dhe rojet e opozites ne dyert e qendrave zgjedhore jane veperxl penale si presion ndaj vendimeve personale.Ne rast se opozita ka prova per abuzime ne pricesin zgjedhor ti coje ne prokurori dhe kjo eshte zgjidhja me e mire .

  Përgjigju
 • Arditi: 12/07/2019 19:31

  Bledi gjithe jeten sherbetor partie mbete. Po fol njehere si jurist meqe ke mbaru shkollen, dhe jo si militant i rendomte partie. Turp per nivelin profesional qe tregon.

  Përgjigju
  • Endri: 13/07/2019 06:38

   Arditi cfare ka q te duket shprehje militanti partie ketu?!! I dhe nje kalama e kupton qellimin e PD. Shume i drejte vendimi KQZ. PD nese ka kellqe te beje analize, ri organizohet e ta provoje ne zgjedhje

 • rezi: 12/07/2019 19:09

  Unë nuk i kuptoj këto kërkesa në lidhje me listën e votuesve dhe as atë që pamë ditën e votimive që Tavo tha hapur në televizion se ata kishin punësuar persona që ruanin tek dera e qëndrave të votimit dhe shënonin kush erdhi në votim. Kjo është shkelje e hapur e të drejtave të njeriut. Nëse do bëhej në Suedi, do dënoheshe për këtë. Pse u duhen listat, kur njerëzit vetë shkuan të votonin? Ata e dinë se cilët janë simpatizantët e njërës apo tjetrës forcë politike. Në fakt kjo nxjerr në pah paaftësinë ose frikën se simpatizantët e Pd apo Lsi-së nuk janë aq sa reklamohen nga Luli e Monika. Ata në vënd të fillojnë të analizojnë dhe të bëjnë sondazhe sa besohen nga njerëzit, sic bëjnë muaj për muaj partitë parlamentare në Europë, që ditën që përfundojnë zgjedhjet, merren me veprime të paligjshme. Nuk kanë të drejtë të kërkojnë lista votuesish aq më tepër që braktisën votuesit! Vetëm ata që dolën hapur në votim mjaftojnë, që PD dhe LSI të bëjnë një analizë të thellë. Është për të ardhur keq,cilët janë këshilluesit e tyre aman?

  Përgjigju
  • Nokpjetri: 12/07/2019 22:49

   Po skeni turp jia kaluat femive te kopshtit nuk hyni ne zgjedhje tash keni dhe llafe

  • Ggooggg: 12/07/2019 20:17

   A ka ndonje agjensi qe mbron kto te drejta per te dhena personale ne ate vend a jo???×

Lajmi i fundit

John

‘Open Balkan’, Von der Leyen: Mbështesim çdo iniciative që është brenda procesit të Berlinit dhe të jetë gjithëpërfshirëse