Kremlini: Rritja e tensioneve mes Ukrainës dhe Polonisë është e pashmangshme

Kremlini: Rritja e tensioneve mes Ukrainës dhe Polonisë është e pashmangshme

1693681957_krem.jpg

Kremlini njoftoi se Rusia sheh rritje të tensionit midis Polonisë dhe Ukrainës në të ardhmen, pas një grindjeje për eksportet e grurit dhe pret që të zhvillohen përçarje të mëtejshme midis Kievit dhe aleatëve të tij perëndimorë.

Opinoni vjen pasi, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov po komentonte njoftimin e Polonisë këtë javë, e cila tha se nuk do të dërgonte dërgesa të reja armësh në Ukrainë. Peskov tha se ishte "e pashmangshme" që tensioni midis Kievit dhe kryeqyteteve të tjera evropiane të rritej me kalimin e kohës, raporton agjencia e lajmeve amerikane usnews.

"Ne shohim se ka 'fërkime' midis Varshavës dhe Kievit. Ne parashikojmë që këto fërkime do të rriten", tha Peskov.

Polonia ka qenë një nga mbështetësit më të fortë të Ukrainës në konfliktin me Rusinë, por lidhjet midis dy vendeve janë tensionuar nga vendimi i Polonisë për të zgjatur ndalimin e importeve të drithërave ukrainas në mënyrë që të mbrojë fermerët e saj.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ukraina sulmon flotën ruse në Detin e Zi! Sulme kibernetik në Krime


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Derbi numër 172 në Superligë, formacionet zyrtare të Tirana - Partizani

Derbi numër 172 në Superligë, formacionet zyrtare të Tirana - Partizani