Kremtohet mesha në burgun e Spaçit, të pranishëm edhe ish të burgosur që vuajtën dënime politike

Kremtohet mesha në burgun e Spaçit, të pranishëm edhe ish të burgosur që vuajtën dënime politike

Mesha në ish burgun e Spaçit

Ditën e djeshme, meshtarë e Ipeshkvinj nga e gjithë Shqipëria kanë kremtuar meshën në ish burgun e Spaçit. Aty kanë vuajtur shumë njerëz, ndër të cilët edhe shumë meshtarë katolikë.

Imazhet i ka bërë publike Dom Gjergj Meta në Facebook duke thënë se patën një takim mbresëlënës me Fatos Lubonjën dhe me librin e tij "Jetë burgu" pasi ka vuajtur dënime politike atje.

Burgu i Spaçit ishte një burg politik i sigurisë së lartë, që ishte aktiv gjatë diktaturës komuniste në Shqipëri. Burgu gjendet (gjendej) në fshatin Spaç. Në vitin 1973 në Burgun e Spaçit pati një rebelim të të burgosurve, të cilët arritën të ngrinin një flamur jo-komunist. Një rebelim i ngjashëm u krye edhe në Burgun e Qafë Barit në vitin 1984 ku u ngritën kërkesa e dëshira për liri, që u shtypën njëlloj me dhunë e gjak.

A.M./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Restorantet më të shtrenjtë në botë, Tirana me çmimet më të ‘kripura’ në rajon, Prishtina më e lira

Restorantet më të shtrenjtë në botë, Tirana me çmimet më të ‘kripura’ në rajon, Prishtina më e lira