Kreu i Komunitetit Mysliman Bujar Spahiu takon Papa Françeskun në Vatikan, dhurata simbolike që kishte për Atin e Shenjtë

Kreu i Komunitetit Mysliman Bujar Spahiu takon Papa Françeskun në Vatikan, dhurata simbolike që kishte për Atin e Shenjtë

Papa Françesku dhe kreu i KMSH-së

Kreu i Komunitetit Mysliman në Shqipëri, Bujar Spahiu, i shoqëruar nga kreu i Ambasadës së Shqipërisë në Vatikan, Majlinda Dodaj, takoi sot Papa Fraçeskun.  Ky ishte takimi i parë i Bashkësisë Myslimane të Shqipërisë me Atin e Shenjtë.

Kreu i KMSH-së, i dhuroi Papa Françeskut një punim me minaren e xhamisë së Et’hem Beut dhe kambanorja e Katedrales së Shën Shtjefnit në Shkodër, që simbolizon bashkëjetesën dhe harmoninë fetare në Shqipëri.

Gjatë këtij takimi u diskutua marrëdhënia e shtetit dhe feve, si dhe kontributi i tyre në ruajtjen dhe forcimin e vlerave njerëzore, kryesisht në mbrojtjen e familjes si qelizë themelore e shoqërisë.

Më pas, kreu i myslimanëve të Shqipërisë u takua me Sekretarin vatikanas për Marrëdhëniet me Shtetet, imzot Paul Richard Gallagher dhe me Kryetarin e Këshillit Papnor për Dialogun Ndërfetar, kardinalin Miguel Ángel Ayuso Guixot.

Kreu i Komunitetit Mysliman, kërkoi i kërkoi Papa Françeskut mbështetjen e shtetit të Vatikanit për pavarësinë e Kosovës.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ramosi dhuratë Barcelonës, katalanasit mundin Sevillan e marrin kryesimin në Spanjë! Dortmundi forcë e parë në Gjermani

Ramosi dhuratë Barcelonës, katalanasit mundin Sevillan e marrin kryesimin në Spanjë! Dortmundi forcë e parë në Gjermani