Kristi Ramadani nënkampion Europe në peshëngritje, FSHP: Erdhi përgjigjia, balta mbi sportistët e patolerueshme

Kristi Ramadani nënkampion Europe në peshëngritje, FSHP: Erdhi përgjigjia, balta mbi sportistët e patolerueshme

Kristi Ramadani dhe rezultati i testimeve

Kristi Ramadani i dhuroi Shqipërisë dy medalje argjendi në Europianin e Peshëngritjes së mbajtur në Bullgari disa javë më parë. Tanimë rezultati i sportistit është 'certifikuar' edhe nga Agjencia Ndërkombëtare e Testimit për Doping, ku shqiptari ka rezultuar negativ.

Në lidhje me këtë ka reaguar edhe Federata Shqiptare e Peshëngritjes, e cila ditët e fundit u përball me akuza për korrupsion dhe fshehje të rezultatit për testet e dopingut. Kampioni Erkand Qerimaj hodhi akuza mbi kreun e institucionit, Elez Gjoza, me FSHP që tha se shkodrani do përballej në gjykatë për shpifje.

Kështu, Kristi Ramadani edhe zyrtarisht është nënkampion i Europës dhe i dhuron vendit dy medalje.

"Sot më datë 08/03/2024 vjen më në fund përgjigjia e shumëpritur e testit antidoping nga ITA (Agjencia Ndërkombëtare e Testimit), ku Kristi Ramadani iu nënshtrua testit në gjak dhe urinë në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofie, Bullgari më datë 16 Shkurt 2024.

Federata Shqiptare e Peshëngritjes dhe Shqipëria ka një nënkampion Evrope të ri, Kristi Ramadanin. Eshtë i rëndesishem ky njoftim, pasi ka pasur shumë aludime, thashetheme, denigrime në drejtim të këtij sportisti të ri me shumë perspektive", thuhet mes të tjerash në njoftim.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Censi2023/ Kisha Orthodhokse: Të dhënat nuk pasqyrojnë realitetin, qytetarët nuk u pyetën për përkatësinë fetare

Censi2023/ Kisha Orthodhokse: Të dhënat nuk pasqyrojnë realitetin, qytetarët nuk u pyetën për përkatësinë fetare