Krizë për punëtorët, Topuzi në Report Tv: Turizmi ka sfida të mëdha, duhet ta kthejmë në profesion për punonjësit

Kreu i shoqatës shqiptare të hoteleri-turizmit Zak Topuzi ka folur sot për sektorin e turizmit në Sot LIve në Shqipëri me gazetarin e Report Tv, Nertil Agalliu. Ai u shpreh se pavarësisht se sektori i turizmit është një ndër shtyllat kryesore të ekonomisë vendase, në fakt përballet me disa sfida.

Topuzi tregoi se përmirësimi i transportit rrugor, korridorit të veriut dhe identifikimit të punonjësve turistik si profesione, do të ndihmonte në përmirësimin e turizmit vendas.

“Duhet një menaxhim më i mirë i destinacioneve turistike. E për këtë duhet bashkëveprim me pushtetin vendor por edhe me bizneset. Sfida për Shqipërinë janë të shumta, përmirësimi i transportit rrugor dhe përmirësimi i korridorit të veriut i cili në periudhën e pikut prodhon një tape që penalizon turistët. Punonjësit e turizmit duhet ti kthejmë në punonjës definitiv. Pra ti kthejmë në profesion,. Dhe që ta kthesh duhen standarde, jo vetëm pagë.”- tha Topuzi.

Por sa ndikon faktori ‘pagë’ tek këta punëmarrës?

“Problemi i pagave, 40 mijë lekë bruto që diskuton kryeministri në këtë sektor është tejkaluar me kohë. Ne flasim për paga neto mbi 40 mijë lekë dhe të gjitha sigurimet e paguara tek punëdhënësi”.- u shpreh Zeka në Report Tv.

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tragjedi në Indi, përplasen 2 trena, 288 viktima e rreth 850 të plagosur

Tragjedi në Indi, përplasen 2 trena, 288 viktima e rreth 850 të plagosur