Krizë sigurie në futbollin grek, pezullohet Superliga! Bojkot nga arbitrat

Krizë sigurie në futbollin grek, pezullohet Superliga! Bojkot nga arbitrat

Foto ilustruese

Kthesë dramatike në ligën elitare greke të futbollit. Superliga e këtij vendi është pezulluar përkohësisht pas një bojkoti nga gjyqtarët, delegatët dhe zyrtarët, duke protestuar kundër kushteve të pasigurta të punës.

Kjo lëvizje e paprecedentë nxjerr në pah shqetësimet në rritje për sigurinë e zyrtarëve të ndeshjeve në futbollin grek. Gjyqtarët grekë janë bërë objekte të shpeshta të agresionit të tifozëve, me disa që po përballen me akuza për korrupsion dhe përfshirje në trukim ndeshjesh.

Situata u përshkallëzua muajin e kaluar kur gjyqtari Andreas Gamaris u sulmua në Athinë nga huliganë duke përdorur bomba molotov. Së fundmi, një gjyqtar tjetër, Tasos Papapetrou, ka marrë kërcënime me vdekje për vendimet e tij në një ndeshje. Këto incidente kanë ngritur pikëpyetje serioze për sigurinë dhe integritetin e futbollit grek.

Në një letër të hapur për publikun, gjyqtarët shprehën problemet e tyre: "Arbitrat grekë dhe të huaj janë shënjestër dhe 'koka turku'. Ne përballemi me kërcënime, dhunë, sulme fizike dhe verbale, të cilat mbeten të pandëshkuara. Prandaj, ne kemi vendosur të mos gjykojmë në ndeshjet që fillojnë fundjavën e ardhshme derisa të garantohet siguria jonë”.

Kjo deklaratë nënvizon situatën e rëndë dhe nevojën urgjente për masa efektive për mbrojtjen e zyrtarëve. Federata Greke e Futbollit ende nuk i është përgjigjur kësaj krize, duke lënë një vakum lidershipi në një kohë kur nevojiten veprime vendimtare. Heshtja nga drejtuesit e lartë të federatës është shqetësuese, pasi komuniteti i futbollit pret përgjigjen e tyre për këtë çështje kritike.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Më në fund ke gjetur qetësinë e duhur dhe mund të japësh maksimumin në çdo fushë... horoskopi për sot

Më në fund ke gjetur qetësinë e duhur dhe mund të japësh maksimumin në çdo fushë... horoskopi për sot