Kroacia dhe Bosnja goditen sërish nga stuhia

Kroacia dhe Bosnja goditen sërish nga stuhia

Pema e rrëzuar në Banja Llukë si pasojë e stuhisë

Një stuhi e fuqishme e ka goditur të premten pjesën veriore të Bosnje-Hercegovinës, përkatësisht Banja Llukën, Shamacin dhe Oxhakun.

Në Banja Llukë është raportuar se erërat i kanë shkulur edhe drunjtë.

Për stuhi është raportuar të premten edhe në disa zona të Krociasë, në Istri e më pas edhe në Zagreb. Erërat kanë shkaktuar dëme edhe atje dhe një person është raportuar të jetë plagosur në Novigrad.

Në Kvarner dhe Istri është raportuar për shumë dëme të shkaktuara nga erërat përfshirë, pemë të rrëzuara, makina të dëmtuara, ndërprerje të energjisë dhe rritje të sasisë së ujit nëpër rrugë.

Autoritetet kanë thënë se kanë pranuar mbi 300 thirrje nga qytetarët për dëmet që u janë shkaktuar vetëm të premten.

Instituti Hidrometeorologjik i Serbisë, e ka lëshuar të premten një paralajmërim urgjent për motin në orët në vijim.

Sipas tij, një stuhi e fuqishme është duke u bartur nga rajoni i Osijekut, përmes Savës, për në Serbi.

Vetëm dy ditë më parë, në Kroaci, Bosnje dhe Slloveni, kanë vdekur gjashtë persona, si pasojë e një stuhie që, sipas autoriteteve, nuk është regjistruar me dekada.

Qindra persona të tjerë janë plagosur dhe dëmet është thënë se janë të konsiderueshme. /REL/

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:05
FOTO/ Rulota të ndara në mes dhe makina të bëra petë, shikoni dëmet e mëdha të stuhisë në Kroaci

 

Kanë mjaftuar vetëm 10 minuta dhe stuhia e paparë ndonjëherë në Novigrag të Kroacisë të shkatërrojë qendrën e qytetit Istrian dhe një kamp me rulota pranë bregdetit.

Stuhia rrëzoi pemët duke shkatërruar shumë nga rulotat, të cilat turistët i panë si mundësi për tu strehuar nga moti i keq por që në vërtetë u rrezikoi dhe jetën.

Fatmirësisht në këtë kamp stuhia nuk shkaktoi viktima por dëme të mëdha.

 

 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se miratimi i rezolutës e bën më efikase luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Me pistoletë gati për qitje, momenti kur policia kap vlonjatin teksa lëvizte në lagjen '29 Nëtori'

Vlorë/ Me pistoletë gati për qitje, momenti kur policia kap vlonjatin teksa lëvizte në lagjen '29 Nëtori'