Krujë/ Ura që shpëtoi qytetin nga përmbytja (VIDEO)

 Ura mbi lumin Zezë në Krujë, shpëtoi qytetin nga përmbytjet e shkaktuara nga reshjet e ditës së djeshme. Në një prononcim për ATSH-në, kryetari i bashkisë Krujë, Artur Bushi u shpreh se “lumi Zezë ka qenë gjithmonë problem për banorët e Krujës, ndërsa me ndërtimin e kësaj ure janë evituar 100% përmbytjet në qytet”.

“E gjithë sipërfaqja e pronave që më parë prekej nga dalja e ujit për shkak të lumit Zezë, këtë herë nuk janë dëmtuar fare”, tha Bushi.

Sipas tij, projekti për rehabilitimin e lumit Zezë që nis nga pika veriore e qytetit deri në rrugën nacionale që lidhet me Mamurrasin është në përfundim. Ndërhyrja po kryhet nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, ndërsa punimet kanë nisur në mars 2019 dhe pritet të përfundojnë në korrik 2020. Investimi me vlerë 441.8 milionë lekë ka evituar tërësisht përmbytjet në qytetin e Krujës.

Bushi tha se përmbytjet që kanë përfshirë disa zona të Krujës kanë ndodhur për shkak të daljes nga shtrati të lumit Gjola.Mbi situatën e lumit Gjola, Bushi tha se reshjet e shiut kanë sjellë përmbytjen e fshatrave Bilaj, Murqinë, Ura e Gjolës një pjesë e fshatit Hasan dhe Budull.

Sipas Bushit, “me përmirësimin e kushteve të motit, uji ka filluar të tërhiqet”. ATA

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Tornado godet SHBA, shkatërrohet çatia e teatrit, një i vdekur e dhjetëra të plagosur

Tornado godet SHBA, shkatërrohet çatia e teatrit, një i vdekur e dhjetëra të plagosur