Kryegjyqtari i Tiranës Petrit Çomo refuzoi dorëheqjen e Agron Zhukrit nga çështja e PD-së! Raporti sekret: Ka tendencë për t’u përfshirë në veprimtari kriminale 

Kryegjyqtari i Tiranës Petrit Çomo refuzoi dorëheqjen e Agron Zhukrit nga çështja e PD-së! Raporti sekret: Ka tendencë për t’u përfshirë në veprimtari kriminale 

Kryegjyqtari i Tiranës, Petrit Çomo

Kryetari i Gjykatës së Tiranës Petrit Çomo ka refuzuar kërkesën e gjyqtarit Agron Zhukri për të hequr dorë nga shqyrtimi i çështjes se Kuvendit paralel të Berishës së 11 dhjetorit 2021, ndonëse Zhukri pretendonte se ishte në konflikt interesi për shkak të lidhjeve të forta me Sali Berishën. Duke renditur lidhjet e forta me Berishën, Zhukri në kërkesën e tij për të hequr dorë nga çështja, përmendte edhe faktin se bashkëshortja e tij zonja Rezarta Zhukri ka qenë sekretare personale e Sali Berishës dhe më pas shefe e administratës.

Neni 73 i Kodit të Procedurës Civile parashikon që gjyqtari, kur e vlerëson se ka shkaqe të arsyeshme për të mos marrë pjesë në shqyrtimin e një çështjeje, i kërkon kryetarit të gjykatës zëvendësimin e tij. Kryetari i gjykatës, kur e sheh me vend kërkesën, urdhëron zëvendësimin e tij me një gjyqtar tjetër, me anë të shortit. Pra, ligji ia lë ndërgjegjes së gjyqtarit të drejtën për të hequr dorë nga shqyrtimi i çështje.

Fakti që bashkëshortja e gjyqtarit Agron Zhukri ka qenë sekretare e Berishës, nuk është parë si një shkak bindës dhe i mjaftueshëm nga Petrit Çomo, për të pranuar dorëheqjen e Agron Zhukrit nga dosja. Mospranimi i dorëheqjes së Zhukrit është argumentuar se çështja në fjalë nuk është një gjykim themeli, por është një kërkesë për depozitim ndryshimesh të statutit të partisë paraqitur nga një grup individësh.

Megjithatë, koha tregoi se ky konfirmim i thjeshtë ndryshimet statutore, ka pasjellë zhvillime të rëndësishme politike, përplasje dhe amulli në Partinë Demokratike. Ndërkaq, vendimi i paprecedentë i Agron Zhukrit duket se nuk është kaq i thjeshtë dhe rutinë, pasi Zhukri ka shqyrtuar dhe argumentuar të gjitha procedurat për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD-së, vetë mbledhjen dhe vendimmarrjet.

Gjithsesi u mbetet organeve të tjera për të vlerësuar vendimmarrjet e Petrit Çomos dhe më pas të Agron Zhukrit.

Po kush është Petrit Çomo?

Petrit Çomo e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2000 dhe ka punuar për gati dy dekada si gjyqtar dhe zv.kryetar i Gjykatës së Tiranës. Në vitin 2015, Çomo u zgjodh anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë, detyrë të cilën e mbajti deri në shkrirjen e këtij institucioni. Çomo është ndër të paktët ish-anëtarë të KLD-së që i mbijetuan procesit të Vetingut, pasi shumica dhanë dorëheqjen ose u shkarkuan.

Petrit Çomo u ngjit në krye të Gjykatës së Tiranës pas shkarkimit të kryetares Enkelejdi Hajro në vitin 2019, pasi nuk justifikonte pasurinë.

Gjyqtari Çomo u konfirmua në detyrë nga Komisioni i Vetingut në 6 gusht të vitit 2020, me shumicë votash. Trupa gjykuese u nda sa i takon pastërtisë së figurës së gjyqtarit.

Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar (DSIK) i kishte dërguar një raport Komisionit të Vetingut, në të cilin ngriheshin dyshime për kontakte të gjyqtarit Petrit Çomo me persona të përfshirë në krim të organizuar dhe se ka favorizuar me vendimmarrjet e tij persona të ndryshëm.

“Petrit M. Çomo ka pasur kontakte të papërshtatshme me një person të përfshirë në krimin e organizuar, si dhe ngrihen dyshime se një person tjetër ka ushtruar ndikim të paligjshëm ndaj gjyqtarit Petrit Çomo, në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë për disa çështje gjyqësore... Bazuar në informacionin  mbi përfshirjen e subjektit të rivlerësimit Petrit M. Çomo në veprimtari të paligjshme janë informuar edhe strukturat ligjzbatuese. Informacioni që disponohet për implikim të subjektit të rivlerësimit Petrit Çomo në favorizim të personave të ndryshëm dhe ushtrim të ndikimit të paligjshëm lidhet drejtpërdrejt me detyrën e tij funksionale, çfarë e bën subjektin në fjalë person me tendenca për përfshirje në veprimtari kriminale dhe një individ që mund të vihet nën presion nga struktura kriminale”, thuhet mes të tjerave në raport.

Por, shumica e trupit gjykues, Brunilda Bekteshi dhe Olsi Komici kanë arritur në konkluzionin se “nga hetimet e kryera nuk rezultoi që subjekti i rivlerësimit të ketë pasur kontakte të papërshtatshme në mënyrë të drejtpërdrejtë apo të tërthortë, të jetë përfshirë në veprime korruptive apo të ketë kryer veprime me qëllim ushtrimin e ndikimit të paligjshëm në çështje gjyqësore. Në përfundim, Komisioni vlerëson se subjekti i rivlerësimit ka arritur nivel të besueshëm për kriterin e figurës”.

Por, ndryshe ka arsyetuar komisionerja Xhensila Pine, e cila ka pohuar se Petrit Çomo ka cenuar besimin e publikut tek drejtësia dhe se duhej shkarkuar nga detyra.

“Në të kundërt të sa ka arsyetuar shumica e trupit gjykues, kam vlerësuar se nga dokumentacioni i verifikuar, provat e aksesuara “sekret shtetëror”, mbështesin përfundimin e arritur prej Grupit të Punës, mbi“ ushtrim të ndikimit të paligjshëm gjatë kryerjes së detyrës”. Për sa në raport citohej se subjekti i rivlerësimit ka pasur kontakte të papërshtatshme me një person të përfshirë në krimin e organizuar, si dhe ngrihen dyshime se një person tjetër ka ushtruar ndikim të paligjshëm ndaj gjyqtarit Petrit Çomo, në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë për disa çështje gjyqësore, hetimi i shtrirë ndaj personit i cili referohej se kishte ushtruar ndikim të paligjshëm ndaj subjektit nuk mund të referohej dhe përdorej edhe lidhur me arsyetimin për kontaktin e papërshtatshëm, për sa në raportin e kontrollit të figurës ata identifikoheshin si dy individë të ndryshëm. Pas shqyrtimit të dokumentacionit në drejtim të verifikimeve të kriterit të figurës, kam arritur në përfundimin se në vlerësimin tërësor, subjekti i rivlerësimit ka cënuar besimin e publikut te drejtësia ndaj dhe për të duhet të aplikohej masa disiplinore e shkarkimit nga detyra”, ka pohuar Pine.

/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Andrea: 09/04/2022 22:15

  Ju kurva jeni te gjithe

  Përgjigju
 • Iris: 07/04/2022 23:42

  Zhukri vertet ishte ne konflikt interesi,por prape mund t'a kishte hedhur poshte Berishen dhe Rithemelimin.Como ka pergjegjesite dhe gabimet e veta,por ne fund,gjykimi dhe vendimi ishin ne dore te Zhukrit dhe vetem te Zhukrit dhe askujt tjeter.

  Përgjigju
 • erjon: 07/04/2022 19:21

  Gjykata e Tiranes e tera duhet shkarkuar dhe denuar sepse jane te inkriminuar.... Eshte genjeshter qe thone se ceshtjet ndahen me short, cdo ceshtje eshte e paracakuar, shikoni cfar mostrash punojne aty...

  Përgjigju
 • 300 Petritat: 07/04/2022 16:40

  eshte, nje hic qe e ka kthyer gjykaten ne interes te familjareve te vet. Le pastaj ana organizative...per nje vertetim, per nje date gjyqi, te pret radha 2 ore. I PAAFTE DHE PASKRPULLT !!!

  Përgjigju
 • Cubi: 07/04/2022 16:33

  Njelloj jan shok klase ne shkollen e plepave. Dhe cfar do prisnit prej tij. Nxenesi i sali qenit edhe ky si gjith te tjeret. Mjer shqiperia dhe sa mund ti kete ngelur per te vuajtur nga keta qener.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Rusia na ka vjedhur paqen, por nuk do të na shkatërrojë