POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kryeministri Haradinaj: Jam shqiptar, nuk jam musliman, feja nuk është identiteti im i parë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se identiteti kombëtar është identiteti i parë i tij.

Unë jam shqiptar, nuk jam musliman, feja nuk është identiteti im i parë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Haradinaj ka thënë se kosovarët jetojnë një një ”botë tjetër” prej asaj të muslimanëve të Lindjes së Mesme.

Ne jemi një komb euroatlantik. Kur ne ishim në telashe, SHBA dhe NATO ishin me ne, kështu që ne i përkasim këtij grupi”, ka thënë ai. E vërteta është se ne kemi ekzistuar për më shumë se 2000 vjet para Muhamedit apo Jezusit. Kemi jetuar si të krishterë për shumë kohë dhe pastaj e kemi pranuar fenë myslimane, nëpërmjet administratës osmane.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Gazeta shkruan se më shumë se 90 për qind prej 1.8 milionë banorëve të Kosovës janë shqiptarë muslimanë, por institucionet shtetërore janë laike. Sipas gazetës, kosovarët që e aspirojnë anëtarësimin në NATO dhe në Bashkim Europian (BE) mund ta përdorin identitetin islamik për të lehtësuar rrugën e tyre në klubin e shteteve me rrënjë të krishtera.

“Middleeasteye” thekson se në vendet islamike rrallë herë nderohen presidentët amerikanë, ndërsa në Kosovë ata nderohen e respektohen më shumë se askush. Udhëheqësit amerikanë të viteve të kaluara nderohen gjithmonë për shkak të raportove dhe miqësisë që kanë mes veti që nga aksionet për ndihmë në luftën e fundit në Kosovë.

Komento

Komente

 • hohohoh: 18/07/2018 10:48

  Shyqyr Zotit qe s'tha jam mulsiman, se dhe kete batakciun kishin manget muslimant

  Përgjigju
 • BESA: 13/07/2018 16:42

  KY RAMUSHI ESHTE VEQ PER ME VJEDH SHTETIN PER ASGJE NUK DI AS POLITIKE AS PER FE AS PER ASGJE DHE ME THUAJ TI O VELLA SE QKA KUPTON TI ME KETE WHAHABIST QKA ESHTE WAHABIST

  Përgjigju
 • HAXHERE: 13/07/2018 16:39

  MYSLIMANET SHQIPTAR JAN FALLCO THUA TI PO PSE DUHET ME QENE ARAB APO TURK PER ME QENE MYSLIMAN I DEVOTSHEM JO ORE NUK QENDRON KJO LANDI

  Përgjigju
 • Landi: 13/07/2018 09:05

  Ky ramushi smerr vesh shum ne politike, Po kshtu mire e ka se iliret kan ekzistu para jezusit dhe muhamedit, islami politik whahabist ne kosove financohet nga serbia

  Përgjigju
 • """": 12/07/2018 22:14

  Myslimanet shqiptare jane fallco.

  Përgjigju
 • HAXHERE: 12/07/2018 16:24

  ZOTERI GEGE KOSOVA FEJA E SHQIPATARIT ESHTE SHQIPTARIA E KOMBI TE GJITHE NACIONALITETET KANE KOMB POR TI PYESESH PSH AMERIKANET GJERMANET FRANCEZET ETJ THON UNE JAM I KRISHTER TJETRI THOT UNE JAM BUDIST POR NE SHQIPTARET NUK JEMI AS PER FE AS PER KOMB ME FAL GEGE KOSOVA

  Përgjigju
 • Gege Kosova: 12/07/2018 14:26

  Feja , besimi ndryshe ne Zot.Nuk eshte identitet i asnje shqiptare.Besimi ne Zot per shqiptarin kudo qe jeton e vepron, eshte vetem nje çeshtje krejtsisht personale.Kete nuk e lidh me asnje element identiteti kombetar. "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria".Shqiperia e shqiptarevet.

  Përgjigju
 • HAXHERE: 12/07/2018 13:57

  UNE JAM SHQIPETARE POR ME FE MUSLIMANE DHE JAM E LUMTUR PER KETE FE TE PAQES MUSLIMANET JAN NJERZIT ME TE MIRE NE BOT

  Përgjigju
  • Shqiptaria eshte feja.: 15/07/2018 05:28

   Te gjithe injorantet qe kane frik ne jeten e perditshme jane myslimane apo te krishtere. Feja eshte mashtrimi me i madhe qe ndau njerezimin ne rruzellin tokesor. Por me vjen keq qe feja myslimane apo islamike i ka rrenjet te masa e njerezeve te varfer. Skandali me i madhe eshte kur shikon femijet qe mbulohen me ato ferexhet e shpifura. Zgjohuni o njetez edhe jetoni jeten sa e keni se bolle u genjyen me injorancet e tyre keto fet e shemtuara.

 • Arbëri: 12/07/2018 13:14

  Feja ime më e pastërta është Shqiptaria...!!!

  Përgjigju
  • HAXHERE: 15/07/2018 13:03

   SHQIPTARIA NUK ESHTE FE ESHTE KOMB PREJ SHUME QYTETRIMEVE QE NJOHU NJERZIMI QYTETRIMI ISLAM ESHTE ME I SHKELQYERI .ISLAMI ESHTE PISHTAR QE NDRIQON RRUGEN E VERTETE PA EKSCESE DHE GJITHNJE I PERMBAJTUR I KUSHTON RENDESI TE VEQANTE LIRISE SE INDIVIDIT DHE TE DREJTAVE NJERZORE NE SHOQERI ESHTE INKURAJUES DHE NXITES PER DITURI ARSIM DHE ZHVILLIM ISLAMI ESHTE TEPER VIGJILENT ANDAJ RUAN BARAZIN MIDIS MATERIES DHE SHPIRTIT NESE E KUPTON SE NGA FJALETME DUKESH INJORANT

 • vjeshta: 12/07/2018 12:21

  Jam me ty, jam shqiptarë!

  Përgjigju
  • FTESË NË TË VËRTETËN: 08/03/2019 11:06

   Nën një: Falë t'madhit Zot na shpëtoi Ai nëpërmjet SHBA. Nën dy: Shumë shtete ja kan pa hajrin perandoris osmane. Shtetet atëbotë pushtoheshin me të madhe nga evropa kurse qliroheshin nga perandoria osmane, ata ishin superfuqi si NATO sot. Nën tre: Nuk është imponuar kurrë feja nga perandoria osmane por e kan pranu me deshir.

  • lulja: 22/07/2018 18:07

   shqiptaria nuk eshte fe eshte komb o njerez e pa ditur mesoni njehere emire qka eshte feja e qka eshte kombi