Kryeministri ukrainas në Berlin, kërkon më tepër mbështetje ushtarake nga Gjermania

Kryeministri ukrainas në Berlin, kërkon më tepër mbështetje ushtarake nga Gjermania

Denys Shmyhal

Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal mbërriti në Berlin më 3 shtator për bisedime me kancelarin gjerman Olaf Scholz, duke u bërë zyrtari i parë ukrainas i rangut më të lartë që viziton Gjermaninë në disa muaj.

Vizita sinjalizon fundin e tensioneve midis dy vendeve, pasi Kievi ka kritikuar Berlinin në të kaluarën se nuk ka dhënë ndihmë të mjaftueshme në luftën e Ukrainës kundër pushtimit rus. Scholz vizitoi Kievin në qershor, dhe dërgesat e armëve për vendin janë rritur që atëherë.

“Gjermania ka bërë përparim të madh në mbështetjen e saj të Ukrainës me armë”, tha Shmyhal për mediat gjermane para udhëtimit.

Ai shtoi se Kievi ka nevojë për më shumë armë, veçanërisht për "tanke luftarake moderne" si Leopard 2 i Gjermanisë. Shymhal tha gjithashtu se vendi i tij ishte i përgatitur të furnizonte Gjermaninë me energji elektrike për të ndihmuar ekonominë më të madhe të Evropës të reduktojë varësinë e saj nga importet ruse të energjisë.


Lajmi kryesor:

Lufta Ukrainë-Rusi, Zelensky: Moska, sulm vendimtar mbi energjinë kundër evropianëve! Peskov: Një stuhi e madhe globale do të fillojë


D.GJ/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve