POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kufiri, çfarë po ndodh mes Kosovës dhe Serbisë? Fatmir Limaj sonte te ‘5 Pyetjet’ në Report Tv

Fatmir Limaj

Fatmir Limaj dhe Mehmet Kraja do të jenë të ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “5 Pyetjet nga Babaramo” në Report Tv në orën 20:30. Në qendër të bisedës do të jetë debati për rishikimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Pak ditë më parë qeveria e drejtuar nga Ramush Haradinaj propozoi ekipin negociues për dialogun me Serbinë që sipas saj duhet të drejtohet nga zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, ndërkohë që opozita bojkoti seancën e Kuvendit.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç u angazhua pak kohë më parë për ndarje ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë, duke u bërë jehonë kërkesave të Serbisë për ndarjen tokësore të Kosovës në kuadër të procesit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dy vendeve. Por dje gjatë vizitës në Kosovë ai u shpreh se ‘nuk është e vërtetë se dua të ndryshoj kufijtë’.

Kosova e ka hedhur poshtë idenë e ndarjes tokësore të saj, ndërsa është përfshirë ne debatet e nxitura nga ideja e presidentit të saj Hashim Thaçi për 'korrigjimin e kufirit" që sipas tij, nënkupton bashkimin e luginës së Preshevës, një rajon me shumicë shqiptare në jug të Serbisë, me Kosovën.

SHBA dhe BE nuk e kanë kundërshtuar idenë, por kanë kërkuar mos cenonte stabilitetin e Ballkanit, ndërsa Gjermania dhe Britania janë pozicionuar kundër. Përsa i përket Shqipërisë, Rama mbështeti qëndrimin e BE, ndërsa Presidenti Meta doli kundër rishikimit të kufijve.

d.ba.
Komento