Kujdes! Këto gjëra s'duhet t'i konsumoni kurrë me stomakun bosh

Kujdes! Këto gjëra s'duhet t'i konsumoni kurrë me stomakun bosh

Foto ilustruese

Çështja e dietës, sidomos për dikë me stomak të ndjeshëm, është shumë e rëndësishme.

Ka, për shembull, disa ushqime që më së miri shmangen me stomakun bosh.

Kafe dhe çaj

Kafeja dhe çaji jeshil përmbajnë antioksidantë shumë të fuqishëm dhe mund të jenë çelësi i jetëgjatësisë, si dhe trajtimi i shumë sëmundjeve. Por në të njëjtën kohë, ato përmbajnë sasi të konsiderueshme acidesh që mund të ndikojnë në muret e stomakut kur nuk kemi ngrënë.

Bananet

Bananet janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe janë një nga superushqimet më të shijshme që mund të mendojmë. E megjithatë, nëse hamë një banane me stomakun bosh, nivelet e magnezit në trup rriten në mënyrë disproporcionale dhe kjo nga ana tjetër shkakton çekuilibër në nivelet e kalciumit në gjak.

Domate

Acidet që përmbahen në domate mund të përzihen me acidet natyrale të stomakut duke rritur rrezikun e formimit të gurëve.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Mekë/ Qindra pelegrinë humbin jetën, temperaturat arrijnë 49 gradë

Mekë/ Qindra pelegrinë humbin jetën, temperaturat arrijnë 49 gradë