Kukësi mposhtet nga Teuta, Skënderbeu shpallet kampion

Skuadra e Skënderbeut

Teuta ka përmbysur shifrat në “Niko Dovana” të Durrësit, duke fituar 3-2 ndaj Kukësit. Tri pikë me mjaft vlerë që i japin akoma më shumë shpresë ekipit durrsak për mbijetesën.

Nuk ka nisur mirë për Teutën, teksa Guri ka realizuar golin e parë në minutën e 16-të, i bukur për nga mënyra e ekzekutimit, për më tepër kur në stadium ndodhej edhe trajneri Panucci.

Megjithatë, vendasit kanë marrë akoma më shumë zemër dhe nuk janë stepur. Dhe pas 5 minutash vjen goli i barazimit, kur Hila shënon nga pika e bardhë e penalltisë.

Për të ardhur në fundin e pjesës së parë, kur Çyrbja kalon ekipin e Teutës në avantazh, duke përmbysur kështu shifrat që në 45 minutat e para.

Me të nisur pjesa e dytë, durrsakët shënojnë edhe golin e treë, kur kroati Hrkaç nuk fal. Gjithsesi, ankthi nuk largohet për vendasit deri në fund, kur Guri shënon golin e dytë personal dhe të dytin për Kukësin në 67’.

Ishte goli i 20-të për Sindrit Gurin, që shkon një më shumë se Sowe i Skënderbeut, i cili shënoi 3 gola sot në Lushnjë. Kjo garë duket se do të vijojë në 3 javët e mbetura.

Fitorja e Teutës bën që Skënderbeu të mbetet 11 pikë para Kukësit dhe kështu korçarët shpallen matematikisht kampionë.

Teuta-Kukësi     3-2

Hila 21’ (11-m), Çyrbja 42’, Hrkaç 49’ / Guri 16’, 67’

Teuta: Moçka, Gjeorgjievski (Vila 74′), Shkalla, A.Bilali, Hakaj, Çyrbja, Hila, Hrkaç (D. Bilali 80‘), , Kruja, Lajthia (Dediç 69′), Latifi. Trajner: Gentian Begeja.

Kukësi: Frashëri (Koliçi 52’), Zderiç, Shameti, Alla (Hoxha 46’), Rrumbullaku, Idrizi, Imami, Musolli, Ethemi, Shkodra (Koldashi 58’), Guri. Trajner: Peter Pacult.

Kartonë të verdhë: Bilali 37’/ Alla 20’, Ethemi 29’

Ndërsa dueli i mbijetesës mes Vllaznisë dhe Kamzës ka përfunduar në barazim pa gola. Shkodranët nuk e kanë shfrytëzuar si duhet faktorin fushë dhe tani janë në vend të parafundit dhe rrezikojnë shumë.

Vllaznia – Kamza 0-0

Vllaznia: Sherri, Gocaj, Malota, Berisha, Mersini, Krymi (Bardulla 76’), Vucaj, Lika, Çinari (Tafili 62’), Ribaj (Kalaja 76’), Sukaj. Trajner: Ernest Gjoka.

Kamza: Avdyli, Frashëri, Zefi, Çukoviç, Idrizaj, Fili (Kuqi 86’), Malaj, Arrabal, Zguro, Rezi (Ymeraj 64’), Plaku. Trajner: Julian Ahmtaj.

Gjyqtarë: Kridens Meta, Egin Doda, Nertil Bregasi, Enea Pashaj;

Karton i verdhë: Zefi 51’