Renditja/ Tirana fiton me vuajtje 3-2 ndaj Dinamos në derbi! Kukësi shtang Vllazninë, e mposht 2-0 dhe i prish ëndrrën e kreut

Superliga shqiptare e futbollit zhvilloi sot dy ndeshjet e mbetura për raundin e 28-të. Me fillim nga ora 14:00 Kukësi mposhti 2-0 Vllazninë duke bërë surprizën, me shkodranët që s'mundën të ngjiteshin në kreun e renditjes. Në 17:00 e gjithë vëmendja ishte në "Air Albania" aty ku Tirana fitoi 3-2 me vuajtje ndaj Dinamos në derbi.

Në "Kukës Arena", vendasit e Bledar Devollit fituan 2-0 ndaj Vllaznisë, duke prishur "ëndrrën" kryesim të shkodranëve. Me suksesin e plotë që vjen për herë të dytë radhazi, Kukësi tanimë hyn në "vallen" e mbijetesës duke e bërë më të fortë garën në zonën e ftohtë të elitës së futbollit shqiptar. Me 25 pikë, verilindorët afrohen me Erzenin, Teutën dhe Laçin. Nga ana tjetër Vllaznia humbet pas 12 ndeshjesh, gjë që nuk ndodhte prej 2 dhjetorit 2023 (3-0 nga Egnatia). Kështu Vllaznia humbet shansin për kreun e renditjes.

Në "Air Albania" Tirana fitoi 3-2 kundër Dinamos jo pa vuajtje. Ish-i i bardhebluve, Klevi Qefalija për pak "ngriu" buzëqeshjen e Tiranës me dopietën që barazoi përkohësisht duelin. Ndeshja e raundit të 28-të u zhbllokua pas shtatë minutash lojë, me Nikqin që kaloi në epërsi Tiranën. Sërish bardheblutë shënuan me Latifin në minutën e 17-të, teksa u duk se ranë "në gjumë". Në pjesën e dytë dopieta e Klevi Qefalisë në minutat 70 dhe 76 vendosi ekuilibrat në 2-2, me festën e Dinamos që zgjati pak pasi Jonuzi riktheu epërsinë e Tiranës me golin e tretë në minutën e 79-të. Erbim Fagu merr fitoren e parë si trajner i Tiranës në Superligë.

Superliga, raundi 28-të:

E shtunë, 16 mars

14:00 Erzeni 0-0 Laçi

17:00 Skënderbeu 2-0 Egnatia

17:00 Teuta 1-0 Partizani

E dielë, 17 mars

14:00 Kukësi 2-0 Vllaznia

17:00 Tirana 3-2 Dinamo

Renditja:

* Teuta - Dinamo kanë një ndeshje më pak

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:44
Dy fitore radhazi, Bledar Devolli 'zgjon' Kukësin: Fituam me 7 mungesa kundër Vllaznisë, portieri ynë spektator


Pasi mundi Laçin, Kukësi gjen suksesin e dytë radhazi dhe këtë e bëri kundër Vllaznisë duke fituar 2-0 në shtëpi. Tanimë verilindorët janë në garë për mbijetesën, paçka se gara është e fortë.

Pas ndeshjes për MCN foli edhe trajneri i Kukësit, Bledar Devolli. Ai tha se të tijtë fituan me shtatë mungesa. Në këtë duel Vllaznia kishte mundësinë për të marrë kreun e Superligës në rast se fitonte.

"Kemi katër ndeshja pa pësuar gol, kjo është pozitive. Nuk i kemi lënë asnjë hapësirë Vllaznisë. Në pjesën e dytë bëmë presing lart pasi mbrojtësat e tyre kanë probleme me topat e gjatë. Djemtë sakrifikuan dhe ja ku janë rezultatet. Kishim 7 mungesa sot dhe prapë ia dolëm. E treguam veten edhe ndaj ekipit më në formë të Superiores. Për mua, në pjesën e dytë portieri ynë ishte vetëm një spektator. I morëm masat dhe Vllaznia nuk na ka rrezikuar në pjesën e dytë", tha Devolli.

Ora 18:56
Klevi Qefalija bën 'me zemër' bardheblutë, Tirana mposht 3-2 Dinamon në derbi


Në "Air Albania" Tirana fitoi 3-2 kundër Dinamos jo pa vuajtje. Ish-i i bardhebluve, Klevi Qefalija për pak "ngriu" buzëqeshjen e Tiranës me dopietën që barazoi përkohësisht duelin.

Ndeshja e raundit të 28-të u zhbllokua pas shtatë minutash lojë, me Nikqin që kaloi në epërsi Tiranën. Sërish bardheblutë shënuan me Latifin në minutën e 17-të, teksa u duk se ranë "në gjumë".

Në pjesën e dytë dopieta e Klevi Qefalisë në minutat 70 dhe 76 vendosi ekuilibrat në 2-2, me festën e Dinamos që zgjati pak pasi Jonuzi riktheu epërsinë e Tiranës me golin e tretë në minutën e 79-të.

Tanimë Tirana me 39 pikë mban vendin e pestë, një më pak se Skënderbeu i "Final 4". Dinamo mbetet në kuotën e 36 pikëve në vendin e gjashtë. Derbi mes këtyre skuadrave ishte me raste dhe i denjë për emrat e dy skuadrave që kanë bërë historinë e futbollit shqiptar. Erbim Fagu merr fitoren e parë si trajner i Tiranës në Superligë.

S.DH/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Tirana përfshihet nga reshje të dendura shiu dhe breshëri

Tirana përfshihet nga reshje të dendura shiu dhe breshëri