Kungulleshka të mbushura nga zonja Albana

Kungulleshka të mbushura

Përbërësit:

 • 10 kunguj të vegjël të njomë
 • 400 gr mish i grirë
 • 3 qepë mesatare
 • 2 filxhanë kafeje oriz
 • 3 lugë supe gjalpë
 • 1 lugë supe pure domate
 • 1 lugë supe miell
 • 1 kokërr vezë
 • Kripë, piper i zi
 • Bimë aromatike

Përgatitja:

Kungulleshkat pasi i lajmë, u presim anët, i kruajmë lehtë në sipërfaqe me anën e dhëmbëzuar të thikës dhe pastrojmë tulin e brendshëm për të vendosur mbushjen. I hedhim në enë me ujë dhe pastaj i kullojmë mirë. Përvëlojmë orizin në ujë të vluar dhe e kullojmë. Në një tigan kaurdisim qepët e grira imët me pak gjalpë së bashku me mishin e grirë. Pasi qepa ftohet hedhim orizin, vezën, majdanozin e grirë hollë, kripën, piperin. I përziejmë që të bëhet një masë me të cilën mbushim kungujt duke i mbyllur me kapakët e tyre. I skuqim lehtë me gjalpë nga të gjitha anët dhe i vendosim në tenxhere. Në po atë yndyrë skuqim lehtë miellin, shtojmë salcën, kripën, piperin. Kur merr valë e hedhim në tenxheren me kungujt. Mbulojmë tenxheren dhe i lëmë që të ziejnë 40-45 minuta ose mund t'i vendosim në furrë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ 120 minuta dhe 10 penallti, Real Madrid kalon Man. Cityn dhe gjen Bayern Munich në gjysmëfinalet e Champions! Bavarezët i falen Kimmich duke larguar Arsenalin

GOLAT/ 120 minuta dhe 10 penallti, Real Madrid kalon Man. Cityn dhe gjen Bayern Munich në gjysmëfinalet e Champions! Bavarezët i falen Kimmich duke larguar Arsenalin