Kupa e Amerikës/ Ngec Uruguaji, barazon me Japoninë

Uruguaj ngec në ndeshjen e dytë të Kupës së Amerikës.

Pas fitores bindëse në debutim ndaj Ekuadorit la Celeste nuk shkon më shumë se një barazim 2-2 ndaj Japonisë madje janë djemtë e Oscar Tabarez ata që duhet të rekuperojnë avantazhin japonez.

Miyoshi kaloi Japoninë në avantazh në minutën e 25-të ndërsa për Uruguajin barazoi që në pjesën e parë Luis Suarez me penallti. Kur kishe kaluar një orë lojë Miyoshi tund sërish rrjetën dhe rikthen aziatikët në avantazh por qendërmbrojtësi Gimenez barazoi me kokë në minutën e 66-të.

Me 4 pikë Uruguaj kryeson grupin C në pritje të ndeshjes tjetër Ekuador-KIli./Përgatiti Andi Kapxhiu