Zaloshnja: Kupa e Murinjos në Tiranë, xixa e zjarrit dyvjeçar të turizmit në Shqipëri?

Zaloshnja: Kupa e Murinjos në Tiranë, xixa e zjarrit dyvjeçar të turizmit në Shqipëri?

Vjet u futën në Shqipëri 7.5 milionë shtetas të huaj (https://www.instat.gov.al/al/temat/industria-tregtia-dhe-sh%C3%ABrbimet/turizmi/#tab2 ) – një rritje prej 17.7%, krahasuar me para-pandeminë. Këtë vit, 7.5 milionë shtetas të huaj janë futur vetëm deri në fund të gushtit. Dhe deri në fund të dhjetorit, kjo  shifër mund të shkojë në 9 milionë…

Po nga erdhi kjo rritje galopante e vizitorëve të huaj në Shqipëri?

Qeveria shqiptare nuk ka financuar ndonjë fushatë publicitare në rrjetet televizive e internetore ndërkombëtare. As ka financuar reklama në stadiumet e famshme sportive (si për shembull reklama ‘Visit Rwanda’, që shfaqet në stadiumet e Premier League, etj.).

Për të kuptuar disi rritjen e popullaritet të Shqipërisë si destinacion turistik, duhet bërë një zhytje në internet, në kërkim të luahtjeve të shfaqjes së emrit Albania në të. Këtë lloj kërkimi më ndihmoi ta bëj specialist im IT, që më ndihmon për zhvillimin e sondazheve të mia.

Nga kërkimi i të gjitha faqeve në internet dhe i të gjitha rrjeteve sociale kudo në botë, na rezultoi se deri më 25 maj 2022, shfaqja e emrit Albania ishte minimale në sferën digjitale botërore. Por me fitoren e finales së Conference League në Tiranë nga Roma e Murinjos, shfaqja e emrit Albania pësoi një kërcim statistikor të habitshëm në sferën digjitale botërore.

Dhe qysh atëherë emri Albania ka ruajtur një prezencë të kënaqshme për një vend të vogël, që ishte poshtë radarit ndërkombëtar digjital para pandemisë…

B.K/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Meta: 13/09/2023 22:22

  Shpjegim injoranti. Turizmi ka qene ne rritje vazhdimisht.Shiko statistiken. Rolin kryesor ka diaspora shqipetare ne afirmimin e Shqiperis si vend turistik. Pas pandemis kjo rritje shpjegohet edhe me cmimet te lira qe ofron Shqiperia ne krahasim me vendet tjera turistiskt. Dokrra mos na shitni o teveqela

  Përgjigju
 • Ben: 12/09/2023 18:04

  Ja ke fut kot plako.Nuk eshte ndeshja e Murinjos sebepi qe vershuan turistet.

  Përgjigju
  • Mario: 12/09/2023 22:23

   nuk kane vershu turistet po te huajt qe po blejne me nga 80 apartamente ne bregdet per koke ato qe po i bejne reklame turizmit airbnb zaloshnja

  • Albi: 12/09/2023 20:41

   Dua Lipa ndezi turizmin.

 • Sondazhi i ditës:

  Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

I shërbente Erjon Alibejt, Apeli i GJKKO-së lë në fuqi dënimin me 3 vite e 6 muaj burg për ish-efektivin, Leonard Palushi

I shërbente Erjon Alibejt, Apeli i GJKKO-së lë në fuqi dënimin me 3 vite e 6 muaj burg për ish-efektivin, Leonard Palushi