‘Kur do të ndalojnë së funksionuari bordet për rregullimin e çmimeve?’ Përgjigjet zv.kryeministri

Zëvendës kryeministri Arben Ahmetaj në një konferncë për mediat është përgjigjur se kur do të ndalen se funksionuari bordet për rregullimin e çmimeve. Ahmetaj tha se do të vijojnë që të funksionojë, pasi qeveria do të vijojë të përdorë të gjitha instrumentet që të frenojë abuzimin me çmimet.

‘Sot morëm një seri detyrash. Janë mbi 20 e ca detyra që dha për kabinetin në raporton me hartimin e politikave për përballimin e krizës. Është një krizë e shkaktuar nga njeriu. Do të përdorim të gjitha instrumentet, edhe inovative, që të frenojmë rritjen abuzive të çmimeve. Çdo instrument që do të frenojë abuzimin me çmimet do të fillojë të funksionojë. Do të zbatojmë të gjitha mekanizmat për lehtësim.’- u shpreh Ahmetaj.

Gazetarja: Ju ministër me çfarë keni ardhur në punë sot, se autobusët po fikin kondicionerët për të kursyer naftën?

'Nëse keni interes çfarë bëjnë qytetarë, dua të ndaj me ju se qeveria ka menduar para disa muajve për ato pakte se sot janë publike dhe ne funksion, Shqipëria e ka inflacionin 6.2% dhe kjo ka të bëjë me mbështetjen që ka dhënë qeveria, për mbështetjen e të ardhurave. Ju ftoj ta shikoni gjithë statistikat në rajon Shqipëria është 6.2 më e ulëta në rajon. Është një krizë globale që e ka gjenezën në Ukrainë. Globalisht diskutimi është sit ë sigurohen rrugët e furnizimit. Po në këtë fazë ku gjithë kriza ndërkombëtare e energjisë e preson tregun, ne jemi treg I hapur dhe prekemi nga ajo krizë. Është një krizë që nuk i dihet fundi. Qeveria është e përgatitur që hap pas hapi të marri masat e duhura. Jemi të përgatitur që buxheti i shtetit të përballojë të gjitha detyrimet që ka. Me pensionet, me paketat sociale ne do të vazhdojmë ti angazhojmë të gjitha politikat sociale.'- tha Ahmetaj.


Lajmi kryesor:

Çmimi i naftës 258 lekë për litër, 'dështon' protesta, qytetarët në Tiranë dhe Elbasan nuk fikin makinat! Konfindustria: Të zhbëhet Bordi! Ahmetaj: Ai frenon abuzimet


M.Q./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Droga shitet si ‘rigon’ te të rinjtë, ekspertët analizojnë fenomenin, Rexhepi: S’ka disiplinë! Tushe: Është problem psikologjik! Mësuesja: Neglizhencë komuniteti

Droga shitet si ‘rigon’ te të rinjtë, ekspertët analizojnë fenomenin, Rexhepi: S’ka disiplinë! Tushe: Është problem psikologjik! Mësuesja: Neglizhencë komuniteti