Kurti dhe Vuçiç bisedime pa nënshkrime në Bruksel, politologu në Report Tv: E gabuar që është kthyer nga analizë politike në pro dhe kundër qeverisë së Kosovës

Një ditë pasi palët Kosovë-Serbi dolën sërish nga negociatat pa nënshkrime, kjo gjë ka shkaktuar së fundmi transformimin nga analizë politike në pro dhe kundër qeverisë së Kosovës.

Kjo ishte analiza e politologut, Gurakuq Kuçi në Sot Live në Shqipëri në Report Tv me gazetarin Nertil Agalliu. AI u shpreh se marrëveshja e djeshme ishte thjesht politike dhe jo jurdike, megjithatë kjo është parë si diçka pozitive pasi ky proces është parë efektiv. Ai u shpreh se një ndër hallkat që has Kosova janë deklaratat propagandistike nga ana e presidentit serb Aleksandër Vuçiç.

“Marrëveshja në Ohër dhe deklarata e djeshme janë politike, jo juridike. Kurti ka propozuar sot vizionin e tij për asociacionin ku bazohet në asociacionin e njëjtë me serbët e Kroacisë. Por Serbia kërkon më tepër. Megjithatë janë palët ndërmjetësuese ato që arrijnë të mesmen e artë. Nuk duhet të thirrem në deklaratat serbe pasi ata bëjnë deklarata propagandistike që konsumohen në mënyra të pakuptimta në mediat e Kosovës. Analiza ka kaluar nga ajo politike në pro dhe kundër qeverisë.”- tha ai.

Kujtojmë se më 2 maj, u zhvillua takimi i radhës për dialogun Kosovë-Serbi mes Kurtit dhe Vuçiçit. ndërkohë Kurti bëri publik sot vizionin e tij për asociacionin. 

Në këtë ballafaqim u dakordësua Deklarata për të 1600 të Zhdukur gjatë luftës. Ndërsa nuk u arrit një dakordësi mbi formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës. Të pranishëm në takim ishin edhe përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak, i dërguari special i BE-së për dialogun Kosovë Serbi.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Spartak Ngjela: Ku mund të fitohet sot me Saliun në Shqipëri?

Spartak Ngjela: Ku mund të fitohet sot me Saliun në Shqipëri?