Kurti: Njohja e pavarësisë se Kosovës, e vetmja alternativë për zgjedhjen e konflikteve me Serbinë

KOSOVË- Njohja e pavarësisë së Kosovës është e vetmja alternativë për të zgjidhur konfliktin Serbinë. Kështu ka deklaruar kryeministri Albin Kurti gjatë një takimi në Prishtinë ku priti delegacionin e eurodeputetëve.

“Në dialog në Bruksel jemi për një kapitull të ri të normalizimit të marrëdhënieve mes dy shteteve tona, ku zgjidhim çështjet e pazgjidhura me njohje reciproke", ka thënë Kurti.

Në takim ishte edhe e pranishme me përfaqësuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon. Gjatë një deklarate për mediat, Kurti është shprehur se kanë diskutuar mbi njohjen e pavarësisë së Kosovës nga pesë vendet e Bashkimit Evropian, mbi procesin e liberalizimit të vizave. Sipas Kurtit, fokusi është vënë edhe tek mbështetja që BE ka ofruar për Kosovën për të përballuar pandeminë COVID.

Ndërkohë është diskutuar edhe mbi operacionin e policisë kundër kontrabandimit të mallrave në veri të Kosovës.

"Ky ishte një operacion normal i Policisë, e cila ka kryer punën në mënyrë profesionale dhe sipas procedurave ligjore", tha Kurti.

Von Cramon ka falënderuar qeverinë e Kosovës për strehimin e afganëve, si dhe ka folur edhe për reformat e nisura në drejtësi dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Në Kosovë janë rreth 700 afganë të strehuar, të cilët janë evakuuar nga Shtetet e Bashkuara, pas marrjes së kontrollit të talebanëve në Afganistan. Rreth 100 prej tyre tashmë janë larguar nga Kosova drejt Mbretërisë së Bashkuar. Afganët e tjerë do të qëndrojnë përkohësisht në Kosovë dhe pritet të zhvendosen në SHBA, apo vende tjera evropiane.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Tre të vrarë nga sulmi ndaj autobusit, përfaqësuesit e BE në Kosovë: Të shokuar, autori të vihet përpara drejtësisë