Kurti vendos heqjen e tarifës ndaj Serbisë për lëndën e parë

Qeveria e Kosovës ka hequr tarifën për lëndën e parë ndaj mallrave serbe. Masa për vendosjen e reciprocitetit ishte paralajmëruar më herët nga kryeministri Albin Kurti.

Në një nga pikat e dokumentit të firmosur nga Kurti pas mbledhjes elektronike të mbajtur gjatë ditës së sotme, është heqja 100 për qind e taksës së vendosur nga Qeveria Haradinaj deri më 1 prill 2020 ndaj Serbisë dhe Bosnjë Hersegovinës.

Mësohet se, votimi për heqjen e taksës ditën e sotme është bërë pa pjesëmarrjen e Ministrave të Lidhjes Demokratike e Kosovës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:22
Kurti hoqi taksën e lëndës së parë me Serbinë, Haradinaj: Me këtë ai humbi plotësisht kredibilitetin tek partnerët ndërkombëtar

1584736231_1581507325ramushharadinaj563x360.jpg

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka reaguar ndaj vendimit të të marrë nga qeveria e Kosovës për heqjen e taksës prej 100 % për lëndën e parë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Haradinaj thekson se përmes këtij vendimi ka humbur kredibilitetin tek parterët ndërkombëtar, veçantërisht SHBA.

“Të nderuar qytetarë, Qeveria në largim nuk mundi të ikë pa e hequr taksën! Në pikën 1 hiqet taksa për lëndën e parë kurse në pikën 3 të vendimit obligon veten për heqje të plotë të taksës me 1 prill. Me këtë e zhvlerësoi kundërvlerën për marrëveshjen finale dhe e humbi plotësisht kreditin te partnerët ndërkombëtarë, e posaçërisht te SHBA-ja. Ashtu si e kishte fillimin e turpshëm, Qeveria në ikje gjithashtu po largohet me turp “, shkruan Haradinaj.

b.l./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ju duket i drejtë ndëshkimi deri në 15 vite burg për ata që thyejnë karantinën?

Komento

Komente

 • Arbëri: 21/03/2020 09:46

  Ky është treguar se nuk është as për politik, dhe as për lop...!

  Përgjigju
 • Kosova: 20/03/2020 21:51

  Tradhtar i kombit

  Përgjigju
 • Turi: 20/03/2020 21:28

  Ik ore trap nuk je per politike je per te prere dru ne pyll

  Përgjigju
  • Fshsbd hdgd: 20/03/2020 21:46

   Fiksss. Dallkauk, fshatar i trashe.