Kush do ta drejtojë Teatrin Kombëtar? Altin Basha dorëhiqet nga "Eksperimentali" për postin, në garë dhe aktori Arben Derhemi. Kandidojnë dhe Londo me Dorezin

Kush do ta drejtojë Teatrin Kombëtar? Altin Basha dorëhiqet nga

Arturbina

Pas përfundimit të garës në 28 tetor, Teatri Kombëtar ka 4 kandidatë të rinj, për ta drejtuar. Në konkursin e çelur që në 30 shtator, janë paraqitur vetëm 4 platforma, nga regjisorët Elma Dorezi, Altin Basha dhe Kiço Londo (drejtor i Teatrit Shëtitës "Ccajupi") dhe aktori Arben Derhemi.

Ditën e nesërme, në orën 10.00 në Ministrinë e Kulturës 4 garuesit për menaxher të Teatrit kryesor në rang kombëtar do të paraqesin pikat kryesore të platformave të tyre.

 Altin Basha administror i Teatrin Eksperimental “Kujtim Spahivogli” deri para garës, mësojmë se ka dhënë dorëheqjen, e cila është miratuar me Vendim të Këshillit të Ministrave. 

Drejtori aktual Hervin Çuli, që gëzoi dy mandate në drejtim të Teatrit Kombëtar, e deklaroi që në krye të garës, se nuk do të merrte pjesë.

 

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • gjergji: 17/11/2022 17:49

  Vendosni ke te doni.Vetem jo ato "aktor" apo perkrahes te atyre aktoreve qe deshronin ruajtjen e teatrit vjeter kombetar( qe duan shtepi me qerpiq e te dalin perjashta ne oborr me nallane e te qelbin lagjen).Gjithesecili prej tyre eshte i afte

  Përgjigju
 • Ypsiloni: 17/11/2022 16:24

  Ben Derhemi drejtor?Mos boni gallate.Beni eshte tyç complet.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Shkodër, vodhi në një makinë dhe rrahu një person, AMP urdhërndalimi për efektivin, Shkëlzen Gjonaj

Shkodër, vodhi në një makinë dhe rrahu një person, AMP urdhërndalimi për efektivin, Shkëlzen Gjonaj