Kush është gjyqtari Arben Vrioni që i dogjën makinat, shkarkimi, dosjet e nxehta, lirimi i Lul Berishës dhe pasuria

Po kush është gjyqtari Arben Vrioni, i cili duket se mori një mesazh mbrëmjen e së premtes, nga persona ende të paidentifikuar nga policia? Arben Vrioni, sot i shkarkuar nga Komisioni i Vetingut, është një emër i njohur i drejtësisë, për shkak të dosjeve të ‘nxehta’ që ka gjykuar dhe pasurisë. Vrioni e ka nisur karrierën në sistemin gjyqësor në vitin 1994 dhe nga viti 2016 ishte gjyqtar në Apelin e Durrësit.

Në 6 dhjetor të vitit 2016, gjyqtari Arben Vrioni ka kryesuar treshen e gjyqtarëve, të cilët liruan para afatit nga burgu ish-kreun e bandës së Durrësit, Lulzim Berisha, vendim i cili prodhoi polemika dhe reagime të forta, duke përfshirë edhe faktorin ndërkombëtar. Kur u lirua, Lulzim Berishës i kishin mbetet edhe 5 vite burg. Në atë kohë, reagoi ashpër ish-ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu i cili tha se “Lirimi i Lulzim Berishës është bërë për shkaqe të panjohura. Dua t’u them gjykatave të korruptuara se ky vendim është i papranueshëm. Duhet të indinjohemi”.

Në gusht të vitit 2018, Arben Vrioni, ishte pjesë e një turpe gjykuese, e cila liroi nga burgu Said Cikalleshin, i marrë i pandehur nga prokuroria e këtij qyteti për skandalin e tjetërsimit të pronave shtetërore në plazhin e Spillese.

Në nëntor të vitit 2019, trupa gjykuese pranë Komisionit të Vetingut, e përbërë nga Firdes Shuli, Alma Faskaj dhe Pamela Qirko shkarkoi nga detyra gjyqtarin Vrioni, pasi nuk justifikonte pasuri me vlerë rreth 85 mijë USD. Vetingu i gjyqtarit është monitoruar nga prokurori amerikan John Leonardo, pjesë e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit.

Para shkarkimit dhe pasi ishte njohur me rezultatet e hetimit, të cilat diktonin deri diku fatin e tij në raport me drejtësisë, gjyqtari Arben Vrioni ndërmori 7 lëvizje për t’i shpëtuar shkarkimit. Lëvizjet konsistonin nga pretendimet se kishte kaluar një infarkt dhe se mjekët i kishin rekomanduar të mos kishte shqetësime deri tek kërkesat e ndryshme procedurale. Megjithatë, KPK-ja vendosi të shkarkonte gjyqtarin në 22 nëntor 2019. Vrioni, në 7 shkurt 2020, i ka kërkuar Kolegjit të Posaçëm të Apelimit rrëzimin e këtij vendimi dhe konfirmimi e tij në detyrë.


Lajmi kryesor:

Liroi Lul Berishën dhe shqyrtoi dosjen 'Shullazi', u vihet flaka dy automjeteve të ish- kryegjykatësit të Elbasanit dhe gruas së tij (VIDEO EKSKLUZIVE)


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

FNSH zbarkon në Vlorë, kryen kontrolle për persona që lëvizin me armë apo të shpallur në kërkim

FNSH zbarkon në Vlorë, kryen kontrolle për persona që lëvizin me armë apo të shpallur në kërkim