Gjyqtarit që liroi Lul Berishën i ‘bie infarkt’ para Vetingut, sot seanca e dytë për hetimin e pasurisë

Gjyqtarit që liroi Lul Berishën i ‘bie infarkt’ para Vetingut, sot seanca e dytë për hetimin e pasurisë

Gjyqtari i Apelit të Durrësit, Arben Vrioni dhe Lulzim Berisha

Gjyqtari i Apelit të Durrësit, Arben Vrioni, i cili ka kryesuar treshen e gjyqtarëve, të cilët liruan para afatit nga burgu ish-kreun e bandës së Durrësit, Lulzim Berisha, do të dalë sot për herë të dytë para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për t’u njohur me rezultatet e hetimit ndaj tij vetëm për kriterin e pasurisë. Seanca e parë dëgjimore për gjyqtarin Vrioni u zhvilluar ditën e djeshme, gjatë të cilës trupa gjykuese e përbërë nga Firdes Shuli, Alma Faskaj, Pamela Qirko, nuk arriti të lexonte konkluzionet e hetimit të ligjshmërisë së pasurisë.

Që nga fillimi deri në fund të seancës, Arben Vrioni paraqiti një listë kërkesash, të cilat që të gjitha sillnin si pasojë shtyrjen e procesit. Pjesë e kërkesave të gjyqtarit ishte edhe përjashtimi i trupës gjykuese, me pretendimin se ishte e njëanshme, ndërsa në fund tha se kishte kaluar një infarkt dhe se mjekët i kishin rekomanduar të mos kishte shqetësime gjatë kësaj kohe. Në fillim të seancës, gjyqtari kërkoi që të verifikohej edhe për dy kriteret e tjera, atë të pastërtisë së figurës dhe aftësitë profesionale. Në vijim gjyqtari kërkoi më shumë kohë që të njihej me gjetjet e Komisionit të Vetingut për pasurinë, ndërsa kërkoi edhe përjashtimin e trupës gjykuese. Në vijim, kërkoi të njihej me procedurën e hedhjes së shortit se si ishte zgjedhur trupa gjykuese.

Më pas, kërkoi vendimin e arsyetuar për rrëzimin e kërkesës së tij, për përjashtimin e turpit gjykues. Në fund tha se ishte kërkonte avokat, pasi ishte sëmur për t’u mbrojtur vetë. Të gjitha këto kërkesa u rrëzuan, por megjithatë seancës dëgjimore u shty për mesditën e sotme. Nuk është hera e parë që Komisioni i Pavarur i Kualifikimit përballet me kërkesa të tilla, të cila i ka konsideruar si lëvizje taktike për të zvarritur procesin. Një strategji të tillë ka ndjekur edhe ish-drejtuesja e Njësisë për Dekriminalizimin në Prokurorinë e Përgjithshme, Rovena Gashi. Vetëm në shkallën e parë të Vetingut, zonja Gashti paraqiti 11 kërkesa, të cilat Komisioni i Vetingut i konsideroi si strategji për të shtyrë procesin.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 21/11/2019 11:08

    U erdhi fundi plerave te korruptuar, sekuestrim pasurie dhe burg per keta

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

‘Ekstrem e zhveshur’/ Ndjekësja e kritikoi për veshjen, Sara s’ja lë mangut

‘Ekstrem e zhveshur’/ Ndjekësja e kritikoi për veshjen, Sara s’ja lë mangut