Kush është Saimir Taullau, iu bënë dy atentate brenda një viti, zanafilla e konfliktit me  grupin e Aldo Bares

Kush është Saimir Taullau, iu bënë dy atentate brenda një viti, zanafilla e konfliktit me  grupin e Aldo Bares

Saimir Taullau, biznesmeni nga Lushnja që mbeti i plagosur pas atentatit

Shqiptarja.com zbardh detaje të reja për Saimir Taullaun, biznesmenin nga Lushnja, të cilit iu bë një atentat mbrëmjen e sotme në rrethrrotullimin e Plugut, para lokalit të tij. (LEXO KËTU)

Mësohet se 47-vjeçari është vëllai i Baki Taullaut dhe është i skeduar nga Policia e Shtetit si një person me precedent të mëparshëm penalë.

Në tetor të vitit 2017, atij iu bë një tjetër atentat, por sërish ai ka arritur të shpëtojë me vetëm një plumb. Saimir Taullau, njihet si një biznesmen në Lushnje, por aktivitetin e tij e ka zgjeruar edhe në Greqi dhe Itali.

Familja Taullai njihet si rivale e fortë e Aldo Bares. Në vitin 2005, Baki Taullau u vra, ndërkohë që Saimiri, vëllai i tij, ishte dëshmitar në gjyq, ku ka dëshmuar dhe ka akuzuar si autorë të vrasjes, pjesëtarët e këtij grupi me urdhër të Bares. 

Konflikti ka nisur në vitin 1997, kur banda e Aldo Bares rriti influencën në Lushnje. Familja Taullau kishte në pronësi një pikë karburanti dhe disa biznese. Bare kërkoi të rekrutonte në grup Saimir Taullaun, i cili refuzoi. Nga ky moment, banda nisi të vendosë gjoba për familjen, duke përfunduar në vrasjen e Baki Taullaut.

Familja e tij, ka patur gjithnjë përplasje me grupin e Aldo Bares, për shkak të një gjobe të vendosur gati 2 dekada më parë me vlerë 500 mijë euro, p ngjarje ende nuk është zbardhur.

Në dëshminë  e tij, para gjykatës në vitin 2008, Saimir Taullau, ka thënë se i vëllai i tij, Baki Taullau, ishte pre e gjobave të grupit të Aldo Bares. Siç dëshmonte asokohe Taullau, i vëllai i tij i kishte paguar disa herë gjobat që grupi i Bares i kishte vendosur, dhe kur ai nuk i pagoi më, atëherë atë e vranë.

Dëshmia e plotë e Saimir Taullaut, biznesmenit që iu bë sot atentat në Lushnje, për vrasjen e të vëllait para gjykatës

Është gjynah të them që nuk i njoh këta persona. I njoh edhe për fytyra për shkak të presioneve që shpesh i bënin me telefon vëllait tim, Bakiut. I kërkonin para. Por, presionet për t'i marrë para nuk ia bënë vetëm një herë, por shumë herë. Presionet i bëheshin për mua. Nuk di se çfarë kishin me mua, pasi unë nuk jam përplasur asnjëhere me ta. Në kohën kur filluan presionet për gjobat, unë isha në Itali. Sapo kisha dalë nga burgu. Ika në Greqi dhe më pas në Itali. Unë dhe vëllezërit e mi, punonim bashkë në bizneset tona. Enver Dondollaku, Ilir Stergu e Leonard Prifti, e merrnin shpesh në telefon vëllanë dhe i bënin presion se do më vrisnin mua. Që të mos e bënin këtë, ata i kërkonin një shumë eurosh. Nga sa më kanë treguar mua, një herë i ka çuar vëllai tjetër, Berti 10 mijë euro, më pas ka pasur gjoba të tjera të vëna, disa edhe të paguara. Por, Bakiu kishte një veti që nuk fliste shumë. Të vetmit që mund t'i ketë treguar disa gjëra ishte Berti, vëllai tjetër, i cili rrinte edhe te karburanti i tij. Mbaj mend që gjoba e fundit ka qenë 500 mijë euro, e cila nuk u pagua dhe solli vrasjen e vëllait.

Nga sa di unë, sepse gjatë kërcënimeve të fundit kam qenë në Shqipëri, Bakiut i kishin kërkuar 500 mijë euro ata të bandës, ndërkohë që në të kundërt i kërkonin letrat e një toke që kishte në Tiranë. Bëhet fjalë për periudhën janar-shkurt 2005. Erdhi Ilir Stergu, me një tjetër për t'ia kërkuar këto para. Madje më thirrën edhe mua për një kafe. Një ditë tjetër, kur isha te karburanti, më telefonuan dhe më thanë se te "Varrezat e Dëshmorëve", më priste Enver Dondollaku. Shkova, por aty nuk gjeta Dondollakun, por Leonard Priftin me pistoletë në dorë. Më kërkoi Bakiun, i thashe se Bakiu ishte në shtepi dhe telefonin e kisha lënë në lokal dhe nuk mund ta lajmëroja dot. Por po kthehesha ta lajmëroja dhe për gjysme ore do vija sërish aty. Mora vëllanë në telefon dhe i thashë të mos dilte në takim dhe i tregova se çfarë kishte ndodhur.

Natën që po festonim fitoren e zgjedhjeve të qershorit 2005, në sheshin ku ishim mbledhur, erdhi Leonard Prifti me një kapele në kokë dhe një djalë tjetër biond. Prifti qëlloi vëllain tim, Bakiun për vdekje, ndërsa ai ,djali biond, m'u qep mua për të më vrarë. U sulëm nga anë të ndryshme për të shpëtuar dhe më vonë mësova për vrasjet. 

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Në Parlamentin Evropian kërkohet sanksionimi i Serbisë për dhunën në Kosovë

Në Parlamentin Evropian kërkohet sanksionimi i Serbisë për dhunën në Kosovë